Hobby

Kalibry pro vaši dílnu

Jste kutil, který věčně něco tvoří a má radost z toho, když se mu všechno přesně povede? Patříte dokonce mezi puntičkáře, kteří musí mít vždy všechno na milimetr dokonalé? V tom případě se jistě neobejdete bez různých měřidel.

Snad každý muž má v dílně posuvné měřítko. Ať už starší analogovou formu, která vyžaduje dobré oči, nebo moderní digitální, je to nezbytnost, pokud chcete něco přesně změřit. Pro domácí použití obvykle vystačí, ale v případě, že potřebujete něco vyrobit s opravdu velkou přesností, by vám možná lépe posloužily kalibry.

K čemu jsou kalibry

Sice jsou určené převážně pro průmyslovou výrobu, ale to neznamená, že si je nemůžete pořídit domů. Vyplatí se hlavně tehdy, když vyrábíte více kusů stejné součástky s totožnými rozměry.

Kalibry sice neměří, není na nich ani žádná stupnice, přesto vám zvládnou ukázat, zda jste výrobek zhotovili rozměrově správně. Je to daleko rychlejší než sledovat stupnici na šupleře. Kalibr vám prostě řekne, zda máte výrobek správně velký, nebo ne.

Jak to funguje?

Každý kalibr má dvě části, či dvě strany. Jedna je dobrá a druhá zmetková. Obě strany se musí nasunout na výrobek a podle toho, jak to jde, se vyhodnotí správnost rozměrů. Když jde dobrá strana nasunout a zmetková nikoliv, je vše v pořádku. Pokud jdou nasunout obě, máte smůlu a vyrobili jste neopravitelný zmetek. V posledním případě se zmetek ještě dá opravit.

Jaké kalibry se vyrábí?

Všechny, na jaké si jen vzpomenete. Velmi často jsou používané tzv. závitové kalibry pro kontrolu středního průměru závitu. Časté jsou taktéž třmenové a válečkové. V podstatě ale záleží jen na vás a na tom, co se chystáte kutit. Každá dobrá firma vám totiž zhotoví kalibr podle výkresu přímo na míru. Zkusit to můžete u Michovský-TOOLS s.r.o., kde se na kalibry a měřidla specializují. A jestli si nevíte rady, neváhejte a kontaktujte je. Větší odborníky byste hledali těžko.