Zahrada

Půvab malého dvorku

Jste spokojeni s tím, že máte svůj vlastní domeček, jen ta zahrádka by mohla být o něco větší? Závidíte sousedům, že mohou na své vícemetrážní zahradě nejen pěstovat oblíbenou zeleninu a krásné květiny, ale i vesele grilovat s přáteli?
Samozřejmě, ten, kdo vlastní zahradu větších rozměrů, může si užívat svých zahrádkářských vášní téměř dosytosti. Také koutek na vybudování příjemného posezení pro chvíle klidu s rodinou a kamarády se na velké zahradě vždycky někde najde. Ale co vy? Máte jen malý dvorek a přemítáte, zda bude užitečnější postavit na něj sušák s prádlem, nebo se smířit s pár čtverečními metry ohavného betonu?
Inspirujte se příkladem ze zahraničí, kde je takto malý dvorek zejména u městských domků častý, ne-li typický.
Vrhněte se na oživení všech stěn, které dvorek mezi sebou svírají. Hrou s barvami a světlem uděláte hodně pro celkovou atmosféru místa. Světlé zdi odrazí sluneční svit a v kombinaci se světlou dlažbou, kterou také doporučujeme, zajistí překvapivý výsledek.
Hru s prostorem začněte jeho rozčleněním. Optického zvětšení prostoru dosáhnete také pomocí zeleně, u níž ovšem doporučujeme poradit se s odborníkem. Některé náročnější rostliny by nemusely přežít v místě, kde je přece jen méně světla i tepla, problémem pro jiné může být i vyšší míra vlhkosti. Vhodně zvoleným druhům zelených rostlin však právě váš dvorek se všemi svými specifiky může připadat jako dokonalý ráj.

ČTĚTE TAKÉ: Zimní zahrada vám zajistí zeleň během celého roku

Ti z vás, kteří nedají dopustit na kvetoucí rostliny, by opět měli vzít v potaz barvu. Tentokrát barvu květu, která by měla být nejlépe bílá, případně ve světlých tónech. Nebojte se dát na zeď vhodnou dekoraci, umístěte bez obav několik zahradních doplňků, nezapomeňte na členění terénu. Různé výškové úrovně, jichž dosáhnete třeba pomocí několika schodů, vám mohou výrazně pomoci v celkovém dojmu z vašeho nového dvorku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.