Hobby

Kutilové zbystřete! Co vše si můžete udělat z OSB desek?

OSB desky se v dnešní době velice hojně využívají jako stavební prvek i materiál. Jejich využití je vskutku široké, a proto se k nim stavaři, truhláři apod. přiklánějí stále častěji. Jsou oblíbené zejména proto, že jsou poměrně levné, zejména pak tehdy, když narazíte na nějakou výhodou nabídku. Dalším plusem je fakt, že OSB desky mají vynikají vlastnosti, kterými předčí řadu jiných materiálů. Mezi vlastnosti OSB desky patří voděodolnost, dobrá zvuková izolace, ohnivzdornost i zdravotní nezávadnost.

Co je OSB deska?

Každý kutil již jistě o OSB deskách někdy slyšel. Možná však ale někteří z vás neví, co vlastně OSB deska je. OSB je zkratka a znamená orientované dřevoštěpkové desky. Přesnou definice OSB desek najdete na wikipedia.org. Představují lisované desky, které jsou zhotoveny z velkoplošných třísek a spojené umělou pryskyřicí. Díky tomu se v deskách nevyskytují žádné suky, ani kazy a materiálu pak nehrozí nějaké oslabení pevnosti. Zároveň je nenapadnou škůdci. Desky se běžně vyrábí s broušeným nebo nebroušeným povrchem. V hraně mohou mít vyfrézovanou péro/drážku, která slouží pro dobré napojení třeba při montáži podlah nebo tvorbě stěn. Desky mohou mít různou sílu, od 8 do 32 mm. OSB je pevná, tuhá a odolná proti nárazům a vibracím. OSB desky jsou vhodné do vlhkého prostředí. Je možné je řezat, vrtat, přibíjet, frézovat apod.

Co si můžete z OSB desek vyrobit?

Jak už bylo řečeno, OSB desky jsou perfektním materiálem s možností širokého využití. Často jsou využívány jako základní konstrukční materiál pro dřevostavby. Hodí se na střešní desky, půdní záklopy, jako náhrada prken při podbíjení. Hojně se používají při stavbě prostor, kde hrozí vznik požáru, např. v podzemních prostorách. V interiérech najdou OSB desky uplatnění jako obklady stěn, či podlahy. Pokud jste šikovní a máte fantazii, lze OSB desky zabudovat do interiéru tak, aby interiér působil designově a líbivě, čímž ušetříte i peníze. Jestliže potřebujete sestavit skříň nebo skříňku, i zde můžete sáhnout po OSB deskách. Sice to není efektní na pohled, ale za to velmi levné. Proto si třeba můžete zhotovit skříně, police atd. do své nové dílny, kterou si právě zařizujete. A co třeba bouda pro psa? Pořídili jste si pejska? Nebo mu chcete udělat nový domeček? Výroba takové masivní boudy rozhodně nezruinuje váš rodinný rozpočet, ba naopak ji vyrobíte velmi levně.

Spojení výborných vlastností a dobré ceny umožní vytvořit spoustu věcí. Stačí mít šikovné ruce a kvalitní OSB desky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.