Hobby

Pro opravdu přesné měření vám nestačí jen šuplera

Většina domácích kutilů kalibry podceňuje. Zastávají názor, že si doma vystačí s posuvným měřítkem (v jazyce kutilů známém spíš jako šuplera), tím se přece dá změřit všechno, Ano, ti šikovnější zvládají posuvným měřítkem měřit i vnitřní průměry a další komplikované rozměry, ale pokud nevlastníte digitální verzi, přesně nezměříte ani vnější plochu.

Je pravda, že se kalibry nejvíc vyplatí v sériové výrobě. V továrně, firmě či závodě, kde produkují desítky, stovky nebo tisíce kusů stejných výrobků by bylo zbytečné všechny přeměřovat. S pomocí kalibrů je to mnohem rychlejší.

Jak kalibry fungují?

Kalibry jsou různého druhu podle účelu. Rozeznáváme například válečkové kalibry, závitové kalibry, třmenové kalibry a další. Z názvů je asi jasné, že např. závitové jsou určené na závity, válečkovými se měří vnitřní průměr atd.

Všechny jsou ale v něčem stejné. Mají tzv. dobrou a zmetkovou stranu. Buď jsou oboustranné, nebo se skládají ze dvou samostatných částí. Na tom celkem nesejde.

Dobrá část má ten správný rozměr, takže by na výrobek měla jít nasadit. Zmetková strana by na výrobek neměla jít nasadit. Pokud to tak sedí, rozměry jsou v pořádku. Jestliže ne, mohou nastat dva případy.

V případě, že nejde nasunout ani jedna strana, jedná se o zmetek, který se ovšem ještě dá opravit. Poslední možností je, že jdou nasunout obě strany. To pak máte problém, protože se jedná o neopravitelný zmetek.

Pro firemní výrobu se kalibry opravdu vyplatí. Jak jste zřejmě již pochopili, každý kalibr má svůj určitý rozměr, který nelze měnit. Proto je možné ho používat jen na jednu součástku toho rozměru. Když jich vyrábíte více, vyplatí se to. To však neznamená, že byste kalibry pro kontrolu rozměrů neužili v domácí dílně. Jejich výhoda spočívá především v tom, že jsou vyrobeny s velmi vysokou přesností. Například firma Michovský Tools vám vyrobí kalibr podle vašich zadaných rozměrů – dokonce i atypické druhy jako jsou obkročné kalibry.