svářečka
Chata a chalupa Hobby Stavíme - rekonstruujeme Z garáže

Nezapomeňte na bezpečnost při svařování

Svářeči se nevyhnou přísnému dodržování základních zásad bezpečnosti práce, protože svařování plamenem nebo elektrickým obloukem náleží mezi velice nebezpečné oblasti, kde neuniknou zvýšenému riziku požáru a výbuchu.

Neignorujte základní povinnosti

Svářecí technika se neustále vyvíjí, ale i tak se neobejdete bez přísné kontroly, zda na pomůckách nezůstaly oleje, tuky a jiné hořlavé látky. Vyhodnoťte také nejbližší prostory a odstraňte všechny hořlaviny. V místě samotné práce se rozmístí zástěny, aby chránily před teplem a zářením. Oči a ruce patří k nejohroženějším částem těla. Hrozí poškození zraku infračerveným a ultrafialovým zářením. O ublížení se postarají též roztavené zbytky elektrody a jiskry. Proto se chraňte kvalitními speciálními brýlemi, které vypadají v moderním provedení takřka stejně jako sluneční. K vyhledávaným náleží samostmívací svářecí kukla, kde displej umí sám reagovat na zažehnutí tím, že ztmavne a ochrání oči. Po ukončení činnosti znovu zesvětlá a vy snadno zkontrolujete vše provedené.

svářečka co2 v akci

Jak se vybírá svařovací technika

Svářecí invertor a svářečka co2 patří mezi nejpopulárnější a nejrozšířenější typy pro sváření. U druhého zmíněného druhu oceníte hlavně jednoduché ovládání, obsluhu a robustní konstrukci. Z nepřeberného množství vybírejte tu určenou pro váš účel, ovšem vždy musí splňovat normy a podmínky daných zákony pro Českou republiku a EU. Svářečka co2 se dělí dle několika kritérií. Když si vyberete podle zaměření, najdete rozdíly v celkové dimenzaci silových prvků s ohledem na místo použití a proudové zatížení. U druhů určených pro profesionální svařovnu počítejte s vyšším počtem funkcí, kam lze zařadit třeba dálkové ovládání na hořáku, stupně pulzace, synergické linky apod. Jednodušší provedení patří ke svářečkám pro garáže, kutily, dílny a ke drobné výrobě. Dále se rozdělují na základě konstrukce na ty s kompaktním provedením nebo s odděleným podavačem.