vnitřní parapet
Okna, dveře

Jak objednat parapety

Jsou k vidění snad v každém okně. I takový prvek jako parapet dokáže s vaší domácností velké věci. Pojďte se s námi podívat, co je třeba zvážit před objednáním parapetů. 

Jaké rozměry jsou nutné pro objednání parapetů

Pro objednání parapet jsou stěžejní 2 rozměry – délka a hloubka. 

  • Délka – tento rozměr měříme jako vzdálenost mezi špaletami. Zjišťujeme délku na straně u okna i na straně zdi z důvodu možné nerovnosti. Od naměřeného rozměru odečteme 5-6 mm pro pár bočních krytek.
  • Hloubka (též šířka) – měříme po obou stranách špalet, protože podezdívka nemusí být stejně široká. Přikláníme se tak k vyšší naměřené hodnotě. Je třeba vzít v úvahu, že vnější parapet bude zapuštěn 10 mm pod profil okna a nějaká rezerva bude nutná pro přesah parapetu s nosem (cca 40-50 mm). U vnitřních parapetů si vystačíme s přesahem cca 30 mm a 10 mm pro zapuštění pod profil.

Z jakých typů parapetů mám na výběr?

Z hlediska umístění se parapety dělí na vnitřní a vnější.

Vnitřní parapety

Pro výrobu interiérových parapetů jsou nejčastěji využívány následující materiály – plast, dřevotříska a poly-mramor.

  • Plastové parapety – pro výrobu slouží kvalitní PVC. Speciální konstrukční úprava zajišťuje jejich výraznou stabilitu a pevnost. Nepopíratelnou výhodou tohoto typu je fakt, že jsou voděodolné a nevyžadují žádnou speciální údržbu. 
  • Dřevotřískové parapety – z důvodu materiálu je parapet vhodný do místností, kde vzdušná vlhkost nepřesahuje 60 %.
  • Poly-mramor – velmi elegantní verze parapetů

drevostriskové parapety

Vnější parapety

Nejčastěji se setkáváme s venkovními hliníkovými a pozinkovanými parapety.

  • Hliníkové parapety – jsou vyráběny ve dvou podobách. Tou první jsou tažené hliníkové parapety, které jsou odolné vůči UV záření, mechanickému poškození i nepříznivému počasí. Druhou variantou jsou ohýbané hliníkové parapety, které jsou dostupné za přijatelnější cenu (oproti taženým).
  • Pozinkované parapety – k jejich výrobě se využívá kvalitní ocelový pozinkovaný plech, jehož povrch je ošetřen speciální vrstvou prodlužující životnost parapetů.

Co mám dělat, když chci nestandardní barvu?

Parapety jsou dodávány v základních barevných variantách. Pokud vám však tyto barevné odstíny nevyhovují, je možné dodatečné nabarvení podle vzorníku RAL.

Kdo mi namontuje parapety?

Parapety je možné si namontovat svépomocí. Pokud si na tuto činnost netroufáte, můžete využít katalog montážníků parapetů. Pomocí něho můžete najít ve svém okolí řemeslníka, který se zhostí montáže parapetů.