Okna, dveře

Plísním odzvonilo

Častý dotaz při pořizování nových oken je, jestli nepodporují tvorbu plísně uvnitř bytu. U starých oken byla díky nekvalitnímu těsnění zajištěna neustálá cirkulace vzduchu a případná vlhkost mohla odcházet z domů pryč. Ani dnes se však zákazník nemusí bát. I když u moderních oken z plastu i ze dřeva funguje dokonalá izolace, obojí výrobky mají tzv. mikroventilaci. Systém mikroventilace umožní okno malinko pootevřít a tím umožnit proudění vzduchu. V žádném případě však mikroventilace nenahradí klasické větrání.

Pokud je zapotřebí vzduch v místnosti vyměnit, je nutné okno otevřít. Říká se tomu nárazové větrání. Okno se otevře dokořán, nechá 2 až 3 minuty otevřené a pak zase zavře.

Tím se kompletně vymění vzduch a vlhkost z místnosti odejde. U plastových oken se mohou použít i plastové distanční rámečky, které omezují pocení skel uvnitř okna. Plastová okna musejí systém mikroventilace splňovat automaticky,

Proto je také odborníci doporučují do panelových domů. Předpokládá se, že v paneláku lidé většinou bydlí jen na přechodnou dobu, než si postaví vlastní dům. Nechtějí proto příliš investovat. I když stěhování neplánují, velké množství oken v celém domě navyšuje cenu a navíc není jistota, že by všichni nájemníci dřevěná okna dostatečně udržovali.

Do panelákových bytů a ke starým lidem se vedle mikroventilace vkládá do plastových profilů systém infiltrace, který ještě více zamezuje tvorbě plísní. Systém je jednoduchý. Infiltrace je důležitá hlavně v domě s plynovými spotřebiči, v panelových domech je povinná. Na zahradě nás zase může potrápit plíseň sněžná, která má mnoho nejrůznějších podob.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.