Bytové dekorace Hobby

Buďte i doma obklopeni přírodou

Chcete se i doma cítit jako v přírodě? Vzdáleně znáte pojmy jako akvárium nebo terárium, ale nejste si jisti rozdílem mezi nimi nebo tím, co v nich můžeme chovat? Pokud se chcete doma obklopit rostlinkami nebo i živočichy, nejspíše by vám vyhovovalo mít doma nějaké vivárium. Co to vlastně je, a které byste měli zvolit právě vy?

Nejčastějším druhem vivária je akvárium. Skleněná nádoba plněná vodou, kde plavou rybky buďto ve slané, nebo sladké vodě a občas se u nich může vyskytnout i nějaký hlemýžď nebo rostlina na dně. Zdá se to jednoduché, ale začátečníci se často u akvárií dopouštějí chyb, jež mohou mít pro jeho obyvatele fatální následky. Jedněmi z nejčastějších problémů jsou už objem a rozměry. Málokdo si uvědomí, že čím menší nádrž si pořídí, tím více péče bude vyžadovat. Také umístění v pokoji hraje velkou roli. V případě větších rozměrů musíme počítat s velkou váhou nádrže a musíme zjistit nosnost stolku či podlahy, kde bude stát. Důležité je i světlo a klidové podmínky. Nejnáročnější je samozřejmě výběr ryb, druhy se musí navzájem snášet a některé vyžadují opravdu odlišné podmínky než ostatní. Pro začátečníky se vždy doporučuje volit rybky nejjednodušší na péči.

Další vivárium, které si můžeme pořídit, je terárium. Je to nádrž, ve které chováme plazy nebo obojživelníky. Existuje několik druhů, od standardních přes tropické až pouštní nádrže. Velice často se v nich chovají také želvy nebo ještěři.

Pokud chceme zkombinovat obě předchozí varianty, můžeme zvolit akvaterárium. Jde o nádrž rozdělenou na vodní a suchozemskou část, vhodnou třeba pro vodní želvy. Existují ale i mnohem méně známé druhy vivárií. Rostlinárium, jak název napovídá, je nádoba k pěstování rostlin. Paludárium je nádoba, která tvoří hybrida mezi rostlináriem a teráriem. Máme zde tedy jak obojživelníka nebo plaze, tak i rostliny. Chceme-li chovat hmyz, pořídíme si insektárium, a pokud nás zajímá chov mravenců, zvolíme formikárium.

Druhů vivárií je ale mnohem víc a setkat už se můžeme i například s pojmem penguinarium (chov tučňáků). Pokud vás zajímá akvaristika a rádi byste se dozvěděli víc, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří vám s výběrem pomohou.