Zahrada Životní­ styl

Vybíráme si nového kamaráda

„Mami, tati, já chci psa.“ Kdo by tuto otázku neznal! Přichází při narozeninách, o Vánocích, po vysvědčení a vy ji jenom taktně odkládáte na neurčito. Výběr nového člena rodiny není samozřejmostí a rozhodnutí o výběru správného psího plemene by nemělo záviset na tom, co je právě moderní. Můžete tak totiž velice snadno přijít ke psovi, který nebude odpovídat vašemu životnímu tempu. Například aktivnější povahy vám dokáží za pár hodin udělat z domova kůlničku na dříví.

Společníci, které strčíte do kapsy

Psí plemena řadíme do různých kategorií. Jedná se o rasy pracovní, lovecké, sportovní, hlídací a společenské. Mezi posledně jmenované patří oblíbená psí plemena, která mají do vínku dánu oddanost svým páníčkům. Pro ty, kteří kolem sebe nemají dostatek prostoru, se hodí menší psí plemena. Jedním z nejoblíbenějších je čivava. Je to velice chytrý pes s rozvinutou osobností, a ač je jejich páníčkové často hýčkají jako hračky, dokáží se snadno prosadit a rychle se naučit novým věcem. I taková čivava je za plotem svého rajónu kvalitním alarmem. Co se týče pohybu a her, je čivava hodně temperamentní. Jejím línějším ekvivalentem je Francouzký buldoček. Krom toho, že jeho nejoblíbenějším místem je gauč, je rodinným klaunem, který vás vždy rozesměje. Ovšem není to ani sportovec ani pes, který by ocenit odpoledne na cvičáku.

Velcí ochránci

Mnozí z nás v dětství vyrůstali s nějakým psím psím kamarádem po boku. V mém případě to byl německý boxer, kterému mohly děti skákat i po břiše, a on jen trpělivě čekal, až je to přestane bavit. Jeho klidná a vyrovnaná povaha, chuť si hrát a zároveň ostražitost a schopnost bránit své území, by pro mě byla vždy volbou číslo jedna. Než si ale pořídíme střední nebo velké plemeno, musíme si být svým výběrem absolutně jistí. Například Bernský salašnický pes je přítelem do nepohody. Ohlídá dokonale svou smečku a je vždy trpělivým kamarádem na hraní. V bytě by mu ale bylo těsno. Na to, aby se u nás skutečně cítil dobře, potřebuje dosatečně velkou zahradu.

Labradorský retrívr je skvělou volbou pro ty, kteří hledají nejen pozorného ochránce, ale také oddaného parťáka pro celou rodinu, který s ní zvládne bydlet i ve větším bytě. Toto neagresivní psí plemeno je velice hravé a s dětmi bude jedna duše. Ale pozor, pokud mu nedopřejete dostatek pohybu, projeví se jeho sklony k obezitě.

Nezapomínejte při výběru psího kamaráda zvažovat všechny charakteristiky, která jsou pro daná plemena klíčová. Promyslete také, zda pro něj máte dostatek prostoru, čas na výcvik a venčení. Zároveň si musíte být jistí, že pokud jej necháte samotného s dětmi, nehrozí žádná katastrofa. Více informací a praktických tipů o všech psích plemenech naleznete na webu infopes.cz.