Bydlení­ je hra Chata a chalupa Obývací pokoj Vytápění

Vysněný krb do domu

Máte rádi praskání dřeva a hřejivý pocit z živého ohně? Díváte se rádi do plamenů a neznáte lepší pocit uvolnění a relaxace? Není nad to sednou si se sklenkou vína nebo šálkem čaje ke krbu, spolu s oblíbenou knihou. Pokud jste se nostalgicky zasnili již teď, přečtěte si o krbech něco více.

Vlastníte rodinný domek a uvažujete nad pořízením krbu? Nebo vám chybí krb na vaší milované chalupě? Vytápění dřevem je stále více v kurzu, jde přeci  o ekologický způsob vytápění. Nejen že dřevo dlouhodobě patří k těm nejlevnějším zdrojům tepla, má také vysokou výhřevnost. A také již naši dědečkové a babičky věděli, že oheň má čarovnou moc. Sednout si s horkým čajem ke krbu pomůže víc než deset doktorů. A upřený pohled do otevřeného krbu, či prosklených dvířek kamen, se vám hned tak neomrzí.

Krby a krbové vložky s výměníkem

Kamna, krby a krbové vložky s výměníkem jsou výborným lokálním zdrojem vytápění. Je třeba vybrat správně jejich výkon a pak bude v pokoji velmi příjemné teplo. Ušetřit můžete za zemní plyn i elektřinu. Krbové vložky s výměníkem a také kamna s výměníkem vám naprosto plnohodnotně nahradí i klasické kotle na uhlí, dřevo, zemní plyn nebo elektrické přímotopy.

Teplotní výměník teplo rozvede do radiátorů nebo rozvede vzduch prostřednictvím vestavěných ventilátorů a převede jej do všech místností ve vašem domku. V poslední době klasické krby mírně ustupují krbovým vložkám s výměníkem a s dvířky. Ty se nejvíce objevují v novostavbách.

Výhody krbové vložky s výměníkem

Jaké jsou výhody krbové vložky s výměníkem? Jejich provoz je bezpečnější, protože ohniště je uzavřené. Dřevo v nich hoří rovnoměrně a mají mnohem vyšší účinnost a to až 80 %. Pomocí výměníku efektivně vytopíte celý dům.

Krbová kamna pouze osadíte, zato umístit krbovou vložku je mnohem náročnější. Dá to více práce a i počáteční investice jsou vyšší. Ty se vám ale při provozu mnohonásobně vrátí. Krbová vložka se musí důsledně obezdít a bude to vyžadovat větší zásah do zdiva. Pokud se vám podaří naplánovat krbovou vložku už v rámci stavby vašeho nového domu či při rekonstrukci toho stávajícího, je možné tyto práce zahrnout už do samotného projektu.

Krbová kamna

Krbová kamna na dřevo jsou klasický zdroj tepla a nejvíce jsou zastoupeny na chalupách. Pořízení vyžaduje menší investici. Existují krbová kamna určená pro vytápění pouze jedné místnosti, ale i kamna s teplovodním nebo teplovzdušným výměníkem. Zde je již investice vyšší. Krbová kamna jsou na dřevo i jiné formy paliva, třeba uhlí, dřevěné brikety nebo velmi oblíbené pelety.

Krb je skvělým pomocníkem do vaší domácnosti, protože působí velmi zajímavě z designového hlediska a je alternativním zdrojem vytápění. Krby a krbová kamna stále častěji nacházejí využití nejen v samotných domácnostech. Instalují se například na terasu nebo jako součást pergoly.