Bydlení­ je hra

Terasová prkna: jak vybírat a kde nakupovat

Na trhu se stavebninami je dnes celá řada výrobců a dodavatelů terasových prken. Jak ale najít toho pravého? Na co byste si měli dát při výběru pozor, jaké dřevo je nejlepší a čeho se naopak zcela jistě vyvarovat? Na tyto a další otázky vám ve stručnosti odpoví náš článek. Než se do stavby nebo rekonstrukce pustíte, věnujte mu raději chvíli pozornost.

Proč dřevěná terasová prkna?

Žádný jiný materiál nedokáže do domova vnést takový pocit jako právě dřevo. I proto patří dřevěná prkna k těm nejvíce používaným a zároveň nejkrásnějším na zahradních terasách. Ať už se jedná o zastřešené nebo otevřené prostory, tam, kde je dřevo, to jednoduše řečeno dýchá. Přírodní vzhled, textura příjemná na došlap i bosou nohou, odolnost vůči přehřátí na slunci, bezpečnost i snadná kombinovatelnost s doplňky dělají z terasových prken královny palubek. Ještě než se do výběru pustíte, popřemýšlejte nad tím, co od vaší terasy vlastně očekáváte. Při výběru terasových prken byste totiž neměli zohledňovat pouze otázku vkusu, ale také další parametry jako jsou například umístění terasy, požadovaná funkčnost nebo předpokládaná délka užívání. 

Jakou dřevinu zvolit?

Na venkovních i vnitřních dřevěných terasách nejlépe vyniknou exotické druhy. Vůbec nejoblíbenější dřevinou, které spolehlivě obstojí všechny vaše náročné požadavky, je Modřín sibiřský. A to nejen díky svému vznešenému vzhledu, ale především díky funkčnosti. Tento statný, pevný a tvrdý strom z čeledi borovicovitých je typický svým charakteristické nažloutlým až červeno-hnědým zbarvením dřeva s vysokým podílem olejnatých látek a živou strukturou s velkými suky. Na rozdíl od ostatních dostupných dřevin je extrémně odolný vůči vodě a vlhkosti, povětrnostním vlivům i poškrábání. Vysoký obsah pryskyřice ho navíc chrání před plísněni i hmyzem a zabraňuje tak trouchnivění. Díky tomu spolehlivě udrží stabilitu i barvu a na terase vám bude dělat parádu i pětadvacet let! A nic moc za to nežádá. Stačí ho jen dvakrát ročně ošetřit profesionálním ochranným nátěrem. 

Jak poznat kvalitní dřevo?

Výběrové dřevo nebo dřevo té nejvyšší kvality najdete na každém webu. Je tomu ale skutečně tak? Aby bylo dřevo kvalitní, musí být v první řadě zdravé. O zdravotním stavu se nejvíce dozvíte ze suků. To, jestli v sobě dřevo nese nějakou nemoc se nejprve projeví právě na sucích. Vidíte na nich nějaké známky po parazitech? Dřevo, ve kterém si provrtávali chodbičky červotoči nebo se na něm usadili houby, určitě nebude v nejlepší formě. Přehlížet byste neměli ani drobnou hnilobu nebo plíseň, pravděpodobně se totiž rozleze po větší ploše. Ani barevné odchylky nejsou žádoucí. Dřevu nejednotné barvy a nepravidelného zbarvení se raději vyhněte, naznačuje totiž, že kromě suků už může trpět celý kus dřeviny. Kvalitní dřevo je takové dřevo, která je v pořádku nejen na pohled, ale také na omak a funkčnost, která se projeví až v čase. Zjistěte si u prodejce, jak bylo dřevo sušeno a jakou zvládne vlhkost. Ptejte se také po certifikacích, které určují zbarvení dřeva, velikost dřevěných suků i případnou toleranci nedostatků. Nepodceňte ani kontrolu kvality dřeva v každém stádiu výroby. Pokud je v souladu s mezinárodními standardy EN Plus A1, DIN Plus, ISO 9001:2008, máte vyhráno. 

Kde nakupovat?

Víte, jak nenaletět dobrému marketingu a jak poznat prodejce, který se ve dřevech skutečně vyzná? Zajímejte se nejen o reference, které vám ukáže váš vyhledávač, ale také o kvalitu, kterou daná firma nabízí. Jaká je její odbornost? Jak velkou objednávku je schopna odbavit? Jak dlouho na své zboží budete čekat? Hledejte takového dodavatele, který spolupracuje s těmi nejlepšími v oboru. Dobrým znamením je také široká nabídka sortimentu, nejen terasových prken, ale například i palubek a spárovek, která vypoví určitou profesionalitu. I samotný web vám řekne mnohé. Je kladen důraz na prodej nebo pomoc? Sdílí prodejce na svém webu užitečné články, které vám pouze nevnucují produkt, ale spíše vám poskytnou cenné rady a informace, které užijete v praxi? Má firma funkční telefonní číslo a existující adresu? Mohlo by se to jevit jako pouhý detail, ale vždy je dobré myslet dopředu a počítat s tím, že může nastat situace, kdy se budete potřebovat s někým spojit. Dovoláte se?