Financování bydlení

Od října zmizí stoprocentní hypotéky

Dosud jsme byli v ČR zvyklí dosahovat až na stoprocentní hypotéky. To se ovšem změní – a to velmi brzo. Tento rok banky reagují na nový zákon o úvěru a od října přestanou nabízet stoprocentní hypotéky. V dubnu příštího roku dostane zájemce úvěr dokonce jen do výše devadesáti procent.

U lidí, kteří chtějí získat hypotéku na koupi nemovitosti určené k pronájmu, to bude ještě těžší. ČNB doporučuje půjčovat jen do šedesáti procent odhadní ceny zástavy.

Co bude muset nyní klient splňovat, aby hypotéku dostal? Na serveru finance-aktualne.cz radí Lukáš Štork: „Příjem bude muset být dlouhodobý, stabilní, udržitelný a hlavně doložitelný.“

Ve zprávě ČNB se mluví i o zátěžových testech, podle kterých by banky v ČR ustály i silnou recesi. Jejich kondice se tak prý oproti loňskému roku zlepšila.

Minulý rok půjčily banky na hypotéky téměř 100 tisíc klientům a hodnota byla 184,3 mld. Kč. Velmi tomu pomohl duben 2016, kdy se úrokové sazby hypoték dostaly na rekordních 1,94 %.

Stoprocentní hypotéky netvoří velké procento. Podíl na všech hypotékách u největších bank je kolem 5 % a jen malé procento lidí má dlouhodobě problém hypotéku splácet. Nabízí se tak otázka, zda je dobře, že ČNB znovu reguluje trh a diktuje, kolik a komu můžou banky půjčovat. Klient by se měl především zamyslet vždy sám, zda je na hypotéku připraven. Lukáš Štork dodává: „Každý klient by se měl nejdříve zamyslet nad tím, zda hypotéku utáhne v delším období. Dočasné zvýšení platu neznamená, že to tak bude pořád. Také by se měli zamyslet nad tím, co by se stalo, kdyby například v práci dostali výpověď. Proto se doporučuje mít finanční rezervu alespoň na 3 měsíce, aby se tím dal pokrýt případný výpadek příjmu.“

Každopádně i přes regulaci trhu s hypotékami je pořád výhodné do hypotéky jít díky nízkým sazbám – a i za účelem investice. Nízké úrokové sazby totiž nahrávají koupi nemovitostí i jako investice – a to nejen pro podnikatele, ale i pro běžné občany. Splátka hypotéky totiž může být nižší než nájemné, které z nemovitosti majiteli plyne.