Okna, dveře

Vnitřní parapety dotváří dojem z okenního prostoru

Nová zelená úsporám mluví pro výměnu oken, a tak jde o jednu z nejčastějších úprav, kterou v posledních měsících lidé ve svých domech dělají. Při výměně oken je však důležité také nezapomenout na podstatný detail – parapety.

Dekorativní i praktická funkce

Vnitřní parapety nejsou potřeba jen z designového hlediska, ale mají ovšem i své praktické využití. S jejich pomocí se zatěsňují mezery mezi oknem a špaletou, ty vnitřní také zabraňují stékání vlhkosti, která se kondenzuje v místnosti. Parapety mohou sloužit i jako užitečný odkládací prostor pro věci. Také si můžete být jisti, že váš domácí mazlíček si udělá z parapetu ve vašem obýváku svůj nový pelíšek.

S nejlevnějším parapetem nakonec neušetříte

Vnitřní parapety se vyrábějí několika různými technologiemi a způsoby. Tím nejlevnějším je plastový komorový parapet. Pro jeho nízkou cenu se těší velkému zájmu, ale jeho pořízením se snadno spálíte. Jednak povrch není zcela rovný (proleží se a plocha opisuje vnitřní komory), ale především se časem může tvarově zdeformovat vlivem tepelné roztažnosti. Typicky se to stává v důsledku náhlých změn teplot – například parapet nad topením, nad nímž otevřete v zimě okno.

Daleko lepší investicí jsou parapety dřevěné. Cena je sice o něco vyšší, ale ruku v ruce s vyšší cenou jdou i delší výdrž a lepší kvalita. Tou nejlepší variantou jsou parapety třídy A. Jejich jádro je vyrobeno z kvalitního přírodně navoskovaného dřeva, dekor může imitovat dřevěný nebo mramorový povrch. Chlubí se velmi vysokou odolností jak proti mechanickému, tak chemickému poškození – ať už jde o kyseliny a lihy, vysoké teploty, upadlou cigaretu nebo stopu po propisce.

Kompromisem mezi cenou a kvalitou jsou potom parapety z lisované dřevotřísky, které se pyšní příjemným designem i relativně dobrou odolností proti mechanickému poškození. Nejsou však vhodné do vlhkého prostředí.