stavebniny
Staví­me

Jen lidé s pevnými nervy a dobrým plánem by měli uvažovat nad stavbou svépomocí

Bydlení ve vlastním bytě má něco do sebe, nicméně dům je dům. Nejenže je o dost větší, ale rovněž bude jen a pouze váš. I z vlastního bytu vás dnes totiž mohou za jistých okolností vyhodit, nicméně ze zaplaceného baráku rozhodně ne.

Problém je, že rodinné domy stojí opravdu majlant. Náklady však můžete o dost snížit, když si svoje hnízdečko rozhodnete postavit vlastními silami. Nečekejte ale žádnou procházku růžovou zahradou.

Hlavně mít dobrý plán

Stejně jako se generálové připravují do bitvy, vy byste se měli připravit na budování svého bydlení. A on to opravdu bude boj, proto je dobrý plán zcela stěžejní. Vypočítejte si, kolik můžete do celého projektu vložit, kolik vám půjčí banka a jaké máte nároky na samotnou stavbu. Dle toho pak dělejte kalkulace.

Také je nezbytné se důkladně zorientovat v cenách stavebnin. Zjistěte si, kolik stály pálené cihly a cement vloni a předloni a porovnejte to s aktuálními cenami. V případě, že si budou podobné, je lepší valnou část materiálu nakoupit hned a schovat někam bezpečně pod plachtu než riskovat zdražení třeba i o polovinu.

Nepřeceňujte své schopnosti

Během plánování je nezbytné nechat stranou nějaké finance i pro pomocníky. Stavění svépomocí neznamená, že všechno zvládnete sami, ale bez profesionální firmy. Nikdo neumí vše a občas nějakého pomocníka potřebuje každý, byť by se jednalo jen o relativně drobnou výpomoc, třeba s výběrem vhodných plechových střech.

Nepouštějte se do ničeho, čemu nerozumíte nebo neumíte. Je mnohem lepší všeho nechat, byť i na několik týdnů či měsíců než něco zásadního zvorat. Stavba svépomocí je během na dlouhou trať, tak nesprintujte. V průběhu tohoto maratónu zažijete mnoho těžkostí, jež dokážete překonat pouze s chladnou hlavou.