zateplení střechy
Bydlení­ je hra Stavíme - rekonstruujeme Úspory a ekologická řešení Vytápění

Zateplení domu s sebou přináší velkou úsporu nákladů na vytápění

Účet za spotřebované energie už nemusí být postrachem majitele nemovitosti. Pokud je dům zateplený, sníží se náklady na vytápění a, i když je investice vyšší, je nanejvýš zajímavá její návratnost, která se pohybuje okolo šesti až sedmi let. Využije-li se navíc státní dotace, vstupní kapitál se významně sníží.

Bezpečná investice do nemovitosti

Nikdo nechce za energie platit více, než musí. V rodinném rozpočtu se obvykle jedná o jednu z nejvyšších položek. Vracet se k topení pevným palivem, jež je sice oproti plynu či elektřině finančně výhodnější, není z dlouhodobého pohledu rozumné řešení. Co se spíše zaměřit na možnost zateplení domu? Jedná se o bezpečnou a návratnou investici a její výhody postupem času nemizí.

Zkrácení topné sezóny

Díky slušivému kabátku, který bude mít fasáda domu po zateplení, se zkrátí topná sezóna, což opět vede ke snížení nákladů. Zároveň se prodlouží životnost konstrukce a odstraní kondenzace vodní páry na stěnách místností, čímž se omezuje vznik nepříjemných a zdraví škodlivých plísní.

Nejčastěji se k zateplení fasády používá pěnový polystyrén, jenž má nízkou pořizovací cenu a vyniká přitom vysokou životností. Jak funguje jeho izolace? Velice jednoduše – pěnová polystyrenová hmota se skládá ze 2 % polystyrenu a 98 % vzduchu, který je uzavřený v jednotlivých kuličkách a je nejlepším tepelným izolantem. Pro tepelnou izolaci fasády domu se používá také minerální vlna, jejíž hlavní výhodou je prodyšnost a nehořlavost, ale stále častěji se zde uplatňují různé přírodní materiály na bázi dřevovlákna, juty nebo konopí.

Nižší náklady na klimatizaci

Protože současná léta patří spíše do kategorie těch tropických, velké procento domácností se uchyluje k pořízení klimatizace. Její provoz nepatří k nejlevnějším. Zateplení fasády ale funguje jako výborná izolace. Dobře tepelně izolovaný dům se nepřehřívá, a tudíž se v letním čase ideálně obejde i bez ochlazování.

Ekologické hledisko je také důležité

V neposlední řadě přispívá zateplení střechy a domu k ochraně životního prostředí, protože se snižováním spotřebované energie se redukuje množství emisí skleníkových plynů. Komu tedy v těle tluče ekologické srdce, jistě nad zateplením své nemovitosti uvažuje.