sanační metoda
Stavíme - rekonstruujeme

Jak vyzrát nad vlhkostí zdiva díky injektáži

Vlhké zdi jsou problémem mnoha domácností. V rozích a na stěnách se objeví plíseň, což je samozřejmě velký problém, který může způsobit zdravotní potíže všem obyvatelům bytu. Zbavit se tohoto problému však není vždy snadné. Jak zabránit, aby se plísně a mikroby neusídlily v pokoji? Jaké jsou příčiny vlhkosti v domě? 

Vlhké zdivo a příčiny

 

Mezi hlavní předpoklady vlhkých stěn patří především špatné větrání prostor a také slabý topný systém. Pokud se v domě nebo v bytě nebude dostatečně a hlavně pravidelně větrat, budou stěny v pokojích brzy domovem plísní. Navíc se zejména ve starých domech často stává, že se zde mění i okna. Klasická dřevěná okna dnes člověk vidí jen málokde, postupně totiž byla nahrazována plastovými a ty jak známo zabraňují průniku vzduchu. Poměrně často vlhnou stěny také v koupelně a v kuchyni. Tyto oblasti mají totiž největší vlhkost. Zde je doslova nutností nainstalovat digestoř, ale i kvalitní ventilátor. 

Dalším problémem jsou mikrotrhliny v základním zdivu, které způsobují pronikání dešťové vody do zdí. Aby bylo možné přesně zjistit, zda je to příčinou vlhkosti vnějšího povrchu stěny, stojí za to zeď sledovat během deště nebo sněhu. Problém lze jednoduše vyřešit hydrofobní impregnací. Chemická injektáž je tedy vhodnou pomocí před vlhkým zdivem.

Co je chemická injektáž

 

Jde v podstatě o sanační metodu, která může zabránit průniku vody do stavebních konstrukcí. Je tak vytvořena ochranná bariéra proti vlhkosti. Na trhu dnes existuje hned několik druhů této sanační metody, ale nelze s určitostí říci, který druh je nejúčinnější. Samozřejmě se jednotlivé typy a technologie mezi sebou liší. Jde především o odlišnost v ceně, účinnosti, vlastnostech a vhodné použití. Každopádně lze říci, že chemická injektáž je široce uplatnitelnou metodou, která zabraňuje proniknout vlhkosti do zdiva.

Co udělat nejdříve

 

Před každou prací je třeba zjistit, co je příčinou vlhnutí zdiva. Profesionálové odborných firem mohou zjistit druh vlhkosti a její rozsah, dále pak úroveň nasycení a výskyt škodlivých solí. Odborníci, kteří se touto problematikou zabývají, mají mnohaleté zkušenosti a jistě rádi poradí, jak se s tímto problémem vyrovnat jednou pro vždy. 

Hydrofobující chemická injektáž

 

Ne všechny způsoby zajištění ochrany budov před vlivem environmentálních jevů jsou účinné, zejména pokud jde o vliv vlhkosti na materiály. Na základě praktických zkušeností se stavebníci shodují, že hydroizolace musí být prováděna komplexně, kombinující různé metody. Hydrofobující chemickou injektáž lze také nazvat jako impregnaci. Tato chemická injektáž dobře působí proti nasákavosti zdiva. Uplatnit ji je možné na beton, asfalt, cihlové zdivo, přírodní a umělý kámen, břidlici, pórobeton, dřevo, sádru, dlaždice a další. Ale pro každý stavební materiál je nutné zakoupit vysoce specializovanou kompozici navrženou speciálně pro konkrétní základnu.

Utěsňující injektáže

 

Každá taková injektáž má za úkol, dosáhnout především vodoodpudivost, aby zdi nebyly vlhké. Do skupiny utěsňujících injektáží patří polyuretanová. Jejím úkolem je utěsnění trhlin ve zdivu, ale také vytvoření dostatečné bariéry.

Akrylové gely se vyznačují na počátku poměrně nízkou viskozitu, ale díky tomu mohou dobře proniknout do spár. Po chvíli se tato látka stává gelem, který vše dobře utěsnění. Je vhodný proti působení tlakové vody a vzlínající vlhkosti.