Úspory a ekologická řešení

I v dnešní době lze ušetřit na energiích značné částky

Podle toho, jak rychle stoupají ceny plynu a elektřiny, se zdá, že během dvou let budeme všichni nuceni žít po tmě a klepat se zimou. Tak daleko to pravděpodobně nedojde, nicméně zvýšené výdaje je potřeba očekávat.

Není tak na škodu naučit se žít trochu úsporněji než doposud. Kdo nechce platit za energie majlant, nemá víceméně jinou možnost.

Uvažovat správně je potřeba už při nákupu

Hlavními žrouty elektřiny jsou v domácnostech hlavně pračka, televize, počítač a samozřejmě lednice. Na tohle by měli všichni myslet už během nakupování. Každý z výše zmíněných přístrojů je možné koupit v několika energetických třídách s tím, že A znamená maximální úsporu a D je totální dno.

Problém je, že energeticky nenáročné elektrospotřebiče jsou většinou mnohem dražší, takže celá řada lidí si raději vybere sice žravější, avšak levnější alternativu. V konečném důsledku se však takováto volba nevyplatí. Rozhodně ne při stávajících cenách elektřiny.

Rychlé vaření

Když se něco vaří rychle, znamená to automaticky nižší náklady. Ano i ne. Na velkém plamenu je sice možné vařit o něco rychleji, avšak k úspoře energií takto nedochází. Daleko prozíravější je pořídit si speciální nádobí ve formě tlakového hrnce. 

V tom je možné vařit rychle a zároveň nenáročně. Papiňáky jsou totiž koncipované tak, aby se po jejich patřičném natlakování mohl snížit plamen na minimum, aniž by uvnitř došlo k poklesu teploty. V tlakovém hrnci jde vařit prakticky cokoliv rychlostí blesku.

Vhodné inspirace

Energetické úspory jsou v současnosti alespoň na evropském kontinentu tématem číslo jedna. A touto problematikou se nezabývají pouze vládní instituce, ale také mnohé soukromé firmy typu E.ON. Konkrétně tato společnost přispívá k úsporám energií pomocí soutěže E.ON Energy Globe, kterou zaštiťuje. Soutěž je určena pro každého s dobrým nápadem, jak ušetřit na energiích.