fotovoltaické elektrárny
Bydlení­ je hra Stavíme - rekonstruujeme Úspory a ekologická řešení

S fotovoltaickou elektrárnou bude vaše domácnost energeticky soběstačná

Slovo ekologické se v současnosti skloňuje snad ve všech pádech. Kdo chce jít s dobou, tak se ekologicky chová. Jednou z možností je také využívání energie z obnovitelných zdrojů prostřednictvím fotovoltaických panelů. Pokud se pro domácí solární elektrárnu rozhodnete, máte na výběr ze tří základních kategorií fotovoltaických panelů. V následujícím článku si představíme, jaký je mezi nimi rozdíl a který byste si měli vybrat.

Snižte si účet za elektřinu

Dnes, kdy se energie všeobecně stále zdražuje, je pořízení fotovoltaické elektrárny investicí, která se postupem času vrátí. Výrobou fotovoltaických panelů se zabývá hodně firem. Některé se zaměřují na monokrystalické solární panely, jiné na polykrystalické panely nebo amorfní fotovoltaické panely.

Monokrystalické solární panely

Účinnost fotovoltaické elektrárny z monokrystalických panelů je okolo 20 % za ideálního osvětlení ve správném úhlu. Typickou barvou panelů je černá. Jejich cena je o něco vyšší z důvodu náročnější výroby. Ideální jsou pro střechy sice s omezenou plochou, ale zato s velmi dobrou orientací vůči slunci.

Polykrystalické (multikrystalické) panely

Jejich typickou barvou je modrá. Účinnost se pohybuje mezi 15 až 17 procenty a výhodou je, že polykrystalické panely umí lépe zachytit světlo, jež přichází z ostřejších úhlů. Dovedou také efektivněji zpracovat rozptýlené světlo za špatného počasí a v případě husté zástavby pak odražené světlo. Tyto panely se používají k instalaci na střechy, kde není možné panely ideálně nasměrovat proti slunci.

Amorfní fotovoltaické panely

Jejich nespornou výhodou je minimální tloušťka a hmotnost, i když mají nižší efektivitu, jež se pohybuje okolo 11 %. Lze je instalovat i na střechy výrobních hal, které nezatěžují velkou hmotností. Hodí se proto do velkých průmyslových komplexů nebo na velké střechy rodinných domů, u nichž není zrovna ideální orientace vůči slunci. Určitě si je pořiďte také na obytné karavany, mobilní domy nebo hausbóty.

zdroj: https://www.bce.cz/3-typy-fotovolatickych-panelu/