Osvětlení interiéru
Bydlení­ je hra

Budiž světlo aneb podstata spočívá ve správné volbě osvětlení

Adekvátní výběr osvětlení do interiéru musí splňovat hned několik parametrů. Správně zvolené osvětlení pro konkrétní místnost má podstatný vliv i na naše zdraví. Která svítidla zvolit pro konkrétní místnost?

Osvětlení interiéru je důležité, protože každý prostor má odlišné světelné specifikum a vyžaduje jiný druh svítidla i světelného zdroje. Svítidlo je interesantním designovým prvkem a má rozhodně podstatný vliv na celkový styl. Do každého interiéru se hodí různý typ osvětlení. Zde totiž osvětlenost, možnost rozeznání barev a rovnoměrnost osvětlení je zcela zásadní. A jak je to tedy v případě správné volby pro daný druh místnosti?

Obývací pokoj neboli centrální místo v každé domácnosti

Velmi často bývá obývací místnost nazývána srdcem bydlení, proto je vhodné dát si záležet na jejím osvětlení. Při výběru osvětlení je kromě designu nutné brát ohled i na kvalitu.

Jen jeden lustr rozhodně nestačí. Pro obývací pokoj je třeba zvolit více druhů svítidel. Lustr, byť je centrálním svítidlem, však nemůže stačit. Nicméně toto stropní svítidlo tvoří důležitý základ. K němu je pak nezbytné pořídit i osvětlení v podobě stojací lampy, bodová svítidla, nástěnná svítidla, stolní lampy a uplatnění naleznou i efektivní a praktické LED světelné pásky.

Hlavním prvkem však zůstává stropní světlo, mnohdy lépe vypadá závěsné svítidlo, které více zasahuje do prostoru a vypadá dobře po designové stránce. Zajímavou světelnou dekorací je stojací lampa, která prokáže znamenitou službu v případě umístění poblíž sedací soupravy. Vytvoří příjemné světlo nejen ke čtení. Velmi komfortní záležitostí je dotykové ovládání.

Místnost, kde se tvoří kulinářské umění

Prostor, který klade vysoké nároky na osvětlení. Tady se neodpočívá, ale zde se především pracuje. A každá hospodyňka i potenciální pomocník potřebuje správné osvětlení, aby nedošlo k záměně ingrediencí do pokrmu apod. Centrální osvětlení, které dokonale nasvítí celý prostor, může být zkombinováno s pevnými a polohovatelnými bodovými světly. Díky tomu je možné získat nepřímé i přímé osvětlení, které je možné nastavit dle aktuální potřeby.

Kuchyňská linka by však měla mít samostatné světlo, které může být nainstalované na dolní části skříněk v podobě LED svítidel či oblíbených LED pásků, které nejsou náročné na spotřebu energie a pyšní se dlouhou životností.

Speciální světla lze použít nad jídelní stůl a je dobré vybírat dle tvaru a velikosti stolu. Pro kulatý stůl je lepší variantou závěsné svítidlo, naopak k obdélníkovému stolu se hodí lépe světlo v podlouhlém tvaru. Populární jsou také stahovací lustry do kuchyně, stejně tak dobře poslouží po praktické a designové stránce i závěsná svítidla mající nastavitelnou výšku.

Dětský ráj – základ tvoří centrální svítidlo

Při výběru je nutné vzít v úvahu velikost dětského pokoje a rozmístění oken, stejně tak i barvu stěn. V případě nižšího stropu je vhodné stropní svítidlo, v opačném případě je lepší lustr. Lampička musí být flexibilní. Pro psací zónu je perfektní nástěnné svítidlo. Pro starší děti, které si čtou v posteli, je vhodné vybrat osvětlení s vyšší intenzitou.

Pro školáka je důležité správné osvětlení psacího stolu. Nejvhodnější variantou jsou stolní lampy, které však musí stát na stabilním a pevném místě. Do dětského pokoje jsou vhodná světla s dlouhým kabelem či též stojací lampy.

Interiér náročný na osvětlení – jaká svítidla do pracovny?

Jednoznačně zářivková svítidla. Tímto lze účinně předejít bolesti hlavy i pálení očí. Osvětlení do pracovny se nevyplácí podcenit. Zářivková světla zaplní prostor světlem, a zamezí tak stínům, ze kterých by došlo k bolesti zraku. Výhodou tohoto typu osvětlení je vysoká životnost, nízká spotřeba energie, výběr barev světla a prachotěsnost.

Moderní svítidla mají již elektronické nebo magnetické předřadníky, které zajistí velmi rychlé zapnutí bez nepříjemného blikání. Na pracovní stůl se hodí lampa, která však nesmí oslňovat. Důležité je i správné umístění – pravák by měl mít lampičku na levé straně a levák na pravé. Při práci u stolu je vhodné mít rozsvícené ještě jedno další světlo, aby při přechodu z jasného světla do tmy nedocházelo k oční únavě.

Osvětlení do koupelny

Jedná se o důležitou a nepostradatelnou místnost. Centrální světlo musí být natolik silné, aby bylo vidět i nečistoty na podlaze. Avšak nejvýznamnější je osvětlení u zrcadla. Při výběru svítidla je nutné zohlednit velikost a tvar dané místnosti. V převážné míře je hlavní světlo tvořeno stropními svítidly. Vhodné je také umístění světla nad zrcadlo. Populární jsou bodová světla po stranách, efektivní a oblíbené řešení nabízí rovněž LED pásky.

Novinky pro rok 2019

I v roce 2019 budou v hlavní roli LED svítidla. Výrazněji zasáhne do moderního bydlení industriální styl ve znamení svítidel vyrobených ze železa či hliníku. Pozoruhodným trendem v následujícím roce budou LED svítidla integrovaná do jiných spotřebičů, jako je například stropní ventilátor.