Bydlení­ je hra Zahrada

Vchodová branka a oplocení vytváří první dojem

Vchodová branka se stala součástí každého typu oplocení. Společně se tyto dva prvky podílí na výsledném dojmu z vaší nemovitosti. Měly by ladit nejen se stavením, ale také okolní krajinou. Je třeba zvážit výšku plotu a vstupní branky, ale také výrobní materiál. Jaké jsou možnosti?

Vchodová branka

Vstupní branky jsou ve většině případech řešeny obdobně jako křídlové vjezdové brány. Branky jsou ovládány manuálně pomocí kování. To může být ve stylu:

  • z obou stran klika
  • z jedné strany koule a z druhé klika
  • na obou stranách koule

 Pokud zvolíte jako kování kouli, můžete volit z pevného nebo otočného mechanismu.

křídlové vjezdové brány

Druhy materiálu pro výrobu plotu a vstupní branky

Mezi tradiční materiály, z nichž jsou ploty vyráběny, řadíme dřevo a kov. V dnešní době jsou k dispozici i další „moderní“ materiály jako je hliník, tahokov nebo plast.

Dřevěné ploty

Jste-li zastánci přírodního vzhledu, pak s dřevěným plotem nesáhnete vedle.

Tento typ oplocení vyžaduje určitou péči, především ošetření proti vlhkosti, napadení houbami a škůdci. Vaši starostlivost vám náležitě oplatí.

Chránit si své soukromí můžete regulací pohledové průhlednosti plotu (zvolení optimální vzdálenosti jednotlivých dřevěných latěk). Na trhu je široké spektrum barevných odstínů, z nichž můžete zvolit právě ten svůj.

Kovové a kované ploty

Je vaším snem bezúdržbový plot s dlouhou životností? Přesně to splňují kovové a kované ploty. Navíc jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození, jsou elegantní, působí otevřeným a vzdušným dojmem.

Tyto ploty jsou vyráběny z oceli, kterou proti korozi chrání tzv. žárové zinkování. Následně je opatřena barevným nátěrem.

kované ploty

Pletivové ploty

Ploty z pletiva nataženého mezi ocelové sloupky představují nejlevnější způsob oplocení vašeho pozemku. Mezi nejoblíbenější pletiva patří pozinkovaná, ev. potažená plastem. Pletivový plot s některým ze zmíněných „vylepšení“ má dlouhou životnost a je bezúdržbový.

Hliníkové ploty

Hliníkové ploty se vyznačují dlouhou životností a bezúdržbovostí. Úspěšně odolávají vlivům povětrnostních podmínek (slunce, déšť).

Hliníkové ploty jsou vyráběny v následujících typech:

  • plaňkové ploty – horizontální vs. vertikální provedení
  • žaluziové/okenicové ploty – překrývání lamel pod určitým úhlem dává vzniknout efektu nedovřených žaluzií. Dostatečně ochrání vaše soukromí, přesto si zachovávají určitou míru vzdušnosti
  • lamelové – klasické lamely v hliníkovém provedení působí velmi moderně

 

Ploty z tahokovu

Do ocelového plechu jsou nastřižením a následným tažením vytvořena oka požadovaného tvaru a velikosti. Takto připravená výplň je chráněna žárovým zinkováním proti korozi.

Jedná se o výplň nevyžadující údržbu, která má dlouhou životnost. Je dostupná v několika barevných provedení.