založení střešní vegetace
Úspory a ekologická řešení Z garáže

Střešní zahrada – estetický i užitný prvek domu

Lákají vás zelené střešní zahrady? Tento druh zahrad je běžnou praxí v mnoha zemích světa, ale postupně se tento trend dostává i k nám. Proč jsou zelené zahrady tak oblíbené? Jaké mají výhody? Jak je zrealizovat? To vše jsou otázky, které si postupně zodpovíme.

Intenzivní nebo extenzivní?

Střešní zahrady se rozdělují na dva základní typy, a to intenzivní a extenzivní. Liší se především svými požadavky na únosnost, a tedy i tím, co je na nich možné pěstovat. Extenzivní zahrady požadují nižší únosnost a jedná se o zahradu pokrytou suchomilnými rostlinami. Má nízké nároky na údržbu a plní převážně estetickou funkci. Oproti tomu intenzivní typ požaduje mnohem vyšší únosnost, avšak díky tomu na ní můžete pěstovat širokou škálu rostlin. Tento druh je však dražší, ale i náročnější na údržbu.

Jaké jsou přednosti?

Důvodů k založení střešní vegetace je opravdu hodně a nejde pouze o ty estetické. Zeleň na střeše domu dokáže ochránit střešní konstrukci a zaizolovat stavbu. Zajistí také termoregulační vrstvu celému objektu, tudíž v zimě dokáže ve vašem domě udržet příjemné teplo, a naopak v létě ochladí. Zeleň bude navíc produkovat kyslík a zajistí tak čistší vzduch.

Jedná se také o ideální možnost v případě, že bydlíte v městě, či prostě nemáte jinou možnost na vybudování zahrady.

Do realizace se nepouštějte sami

Vybudování tohoto typu zahrady však není lehkou záležitostí, kterou byste hravě zvládli sami. Dokonce ani ti nejodvážnější jedinci by se do realizace neměli pouštět. Chcete-li zelenou zahradu, zavolejte si raději na pomoc odborníky, kteří mají bohaté zkušenosti a přesně ví, co mají dělat. Vybudování zahrady má totiž svá přesná pravidla, kterých je třeba se držet. Svou roli hraje únosnost střešní konstrukce, sklon střechy, dostatečná izolace a mnoho dalšího. Právě kvůli těmto požadavkům je výhodnější myslet na budování zelené zahrady už při stavbě domu. Profesionální firmy však umí vybudovat zahradu i na starších domcích.