rekuperace vzduchu
Bydlení­ je hra Úspory a ekologická řešení

Rekuperace vzduchu – ideální volba pro nízkoenergetické domy

Zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu, neboli rekuperace, je v současné době hodně oblíbené řešení teplených ztrát v pasivních a nízkoenergetických domech. V zimě řeší únik tepla při větrání, v létě dokáže zchladit venkovní vzduch přiváděný do místnosti, to vše při minimálních nákladech na vlastní provoz.

Princip rekuperace vzduchu

Rekuperační systém využívá tepla vzduchu odsávaného z interiéru k předehřátí chladného vzduchu nasávaného z venku v zimě, a v létě chladnější odsávaný vzduch zajišťuje předchlazení horkého venkovního předáním tepla v protiproudém výměníku. Některé rekuperátory s křížovo – protiproudými výměníky jsou schopné dosáhnout až 90% účinnosti.

Pro zajištění minimální hygienické výměny vzduchu pomocí oken by bylo zapotřebí větrat asi hodinu. Při takovémto větrání by došlo ke ztrátě cca 50 – 75% tepla. Rekuperace zajistí úspornou výměnu vzduchu a přitom zdravé a komfortní bydlení s minimálními provozními náklady.

Další výhody rekuperace

Rekuperace vzduchu nezajišťuje jen ohřátí nebo ochlazení vzduchu přiváděného do místnosti, ale dokáže i další úpravy vzduchu: filtraci, snížení vlhkosti, případně odvod znehodnoceného vzduchu z kuchyně nebo koupelny.

Díky řízenému větrání s rekuperací tepla docílíme ekonomické a hygienické výměny vzduchu v interiéru, včetně vyřešení nadměrného úniku tepla a kondenzace vodních par na okenních tabulkách, která by mohla vést až ke vzniku plísní.

Tichý, dokonalý společník

Jednoduché ovládání, minimální údržba a tichý chod při nízké energetické náročnosti, to jsou nejdůležitější parametry současných rekuperačních jednotek. Ovladačem si sami nastavujete intenzitu rekuperace, sami si také můžete doplnit vyšší stupně filtrace. Standardně jsou systémy vybaveny prachovým filtrem, je možné ale odfiltrovat například pyly, což uvítají především alergici.

Jestliže vám v domě poběží rekuperační jednotka, nemusíte vůbec otvírat okna. Nedolehne k vám ruch ulice, ani vás nebude obtěžovat žádný polétavý hmyz.