venkovní markýza
Bydlení­ je hra Zahrada

Při přípravě na zimu pamatujte i na markýzy

Hodně věcí kolem domu je třeba zazimovat, když se sychravý podzim definitivně ujme vlády. Musíme se postarat o bazén, venkovní sprchu, zahradní nářadí i nábytek na terase a samozřejmě náležitou péči věnujeme i markýze, která v létě terasu zastiňuje.

Venkovní markýza představuje osvědčené řešení, jak si zpříjemnit posezení na terase nebo na balkoně. Kromě toho, že nás markýza chrání před silným sluncem, poskytne ochranu i před větrem či letní přeháňkou.

Předzimní péče o venkovní markýzy

Ať už máte markýzu kazetovou, výklopnou nebo boční, o každou se musíte postarat a připravit je na zimu tak, aby na jaře byla zase plně funkční. Nejprve ji lehce omyjte vodou se saponátem a nechte pořádně uschnout. Látka na markýzách bývá impregnovaná, aby chránila i před mírným deštěm, přesto se nedoporučuje čistit ji silným proudem vody nebo vysokotlakým čističem (tzv. wapkou). Tlak by mohl narušit strukturu látky a následující rok by mohlo dojít k prověšení, případně i prosakování vody.

Látka markýzy je odolná, ale…

Všechny venkovní markýzy jsou ošetřeny nanotechnologií, aby odolávaly špíně, vlhkosti a plísni, pokud by ale zůstaly vlhké před zazimováním, mohly by se na nich během zimy vytvořit skvrny i plíseň. V případě poškození nebo ztráty barevnosti je sice možné látku vyměnit, proč ale zvyšovat náklady, jestliže se správnou péčí může životnost markýzy prodloužit.

Pokud jde o potah, nejlépe je chráněn u kazetové markýzy, protože je po celou zimu uzavřená v pouzdře.

Aby byla markýza v příští sezoně funkční

Než ji uklidíme, zkontrolujeme všechny šroubové spoje, u markýz s protitahem promažeme pružiny. Přesvědčíme se, že nikde není zanesená listím nebo větvičkami. Jestliže máte markýzu s motorkem, ukliďte bezpečně dálkové ovládání. Tím se vyhnete náhodnému stáhnutí v zimě, ale také dlouhému hledání ovladače na jaře.

Než ji následující rok začnete používat, nechte jí, pro jistotu, provést servisní prohlídku.