SaunaSystem
Bydlení­ je hra Náš tip Staví­me Zahrada

Plánování a stavba domácí sauny. Na co byste se měli připravit?

Příjemné horko, kapky potu po celém těle a prudké ledové ochlazení – přesně toto si představí většina lidí, pokud se řekne finská sauna. S rozvojem technologií a růstem životního stylu dnes není problém pořídit si finskou saunu na míru domů. Výhoda je zřejmá – blahodárné účinky saunování si budete moci užívat kdykoli si zamanete: sami, s tím koho máte rádi, anebo s celou vaší rodinou.

Domácí sauna… ano, ale kam s ní?

Už víte, že bez domácí sauny se neobejdete. A my vám poradíme, co vás bude čekat od vašeho rozhodnutí až po vlastní realizaci sauny u vás doma.

Nejdříve si rozmyslete, zda byste měli saunu nejraději jako samostatnou kabinu, nebo preferujete dražší, ale elegantnější řešení sauny na míru. U druhé varianty není problém saunu vestavět do daného prostoru – například do výklenku, pod schody, anebo do podkroví.

Při úvaze, do jaké místnosti nebo prostor vašeho rodinného domu nebo bytu svoji domácí saunu umístíte, mějte na paměti tyto praktické věci:

  • místnost pro saunu musí být temperovaná a větratelná
  • v prostorách, kde bude sauna umístěna, by neměla být nadměrná vlhkost
  • vedle sauny by měla být možnost vybudování sprchy nebo ochlazovny 
  • doporučujeme, aby byla poblíž sauny možnost umístit alespoň lehátko pro odpočinek 

Pro domácí saunu stačí minimální prostor 110 x 110 centimetrů. To je ale opravdu malá kabina, kde musíte sedět a moc pohodlí si neužijete. Hledáte-li větší luxus nebo saunu pro celou rodinu, musíte počítat s adekvátně větším místem.

domácí sauny

Stavební příprava pro domácí sauny

Aby stavba sauny na míru proběhla bez zádrhelů, doporučujeme dodržet tato dvě pravidla:

  1. V místnosti pro saunu by měla být betonová nebo ideálně keramická podlaha a nejlépe mrazuvzdorná (bude se lépe vyrovnávat s teplotními rozdíly)
  2. Přívod elektřiny 3 fázový a jistič podle výkonu topidla (např. pro saunová kamna 9 kW je to jistič 3 x 16 A)

Pokud se rozhodnete pro stavbu sauny na klíč, tak vás ohledně stavební přípravy bude realizační firma včas informovat. Například my v SaunaSystem máme pokyny pro stavební přípravu uvedené na našem webu u každého modelu finské sauny a jsou ke stažení zdarma. 

Saunu nemusíte mít jen doma. Znáte domácí zahradní sauny?

Saunovat se doma je fajn. To si umíte jistě představit. Ale co teprve, když finskou saunu umístíte do vaší krásné zahrady – to dostane saunování úplně jiný rozměr! 

Zahradní sauna je v posledních letech jasný trend. Užívat si relaxaci a saunování za zpěvu ptáků, šumění větru ve větvích stromů nebo během letního deště, který bubnuje do střechy vašeho saunového domu… je to nádhera.

Zahradní sauna

Pro venkovní domácí sauny je stavební příprava podobná jako pro finské sauny doma. Jen je potřeba se rozhodnout, zda preferujete pro saunový domek betonovou desku anebo stačí betonové piloty. 

Stavba domácí sauny

Vybranou saunu vám přijedou namontovat zkušení profesionálové, takže vlastní stavba na místě pak nezabere více než dva tři dny. Malou domácí saunu vám postaví klidně během jednoho dne.

A jak bude vaše domácí sauna na míru vypadat?

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Je na vás, zda hledáte levnou nebo kvalitní saunu. V případě, že chcete, aby vám sauna sloužila bez problémů několik desítek let, pak doporučujeme saunu na míru od české společnosti SaunaSystem.

Mají spoustu zkušeností, sauny sami vyvíjejí a staví a hlavně jsou na trhu přes 15 let, takže si na ně můžete jednoduše najít reference. Anebo pokud máte cestu do Prahy, zastavte se rovnou v jejich saunovém Showroomu v Uhříněvsi.

Budete si moci prohlédnout několik typů domácích saun a po dohodě si je i vyzkoušet.

www.saunasystem.cz