libela
Pomocníci v bytě Stavíme - rekonstruujeme

Libela, alternativa vodováhy

I když se jedná původem o slovo z francouzštiny, neschovává libela nic prostšího než vodováhu. Tento měřicí přístroj se hodí do každé domácnosti. Ať už bydlíte v „králíkárně“ nebo na zámku, možnosti jeho využití jsou totiž opravdu pestré. Zatímco někdo libelu může použít na montování poliček, ze kterých mu nebudou padat knihy, další na stavění zdi, třetí na perfektně seříznutý dort.

Věci, které jsou v rovnováze, totiž vypadají mnohem lépe, než když se řídíme svým odhadem „baj voko“, čehož výsledkem je všechno křivé jak turecký meč. Prostá bublinková libela vám během vteřiny řekne, jak na tom se svým odhadem jste doopravdy, a zajistí, aby vaše domácnost vypadala jako podle pravítka. A to doslova.

Libelu si může domů pořídit v různých podobách – základem je ale bublinka, která, ať už v „chlívečku“ v případě podlouhlé nebo v terčíku v případě kruhové, ukazuje rovnost povrchu. Stačí ji tedy jenom přiložit na měřenou věc a hned víte, co a jak ještě musíte vypilovat.

Přesnost nade vše

Abyste měli opravdu jistotu, že vaše měření jsou přesná a výtvor v rovině, zvolte si libelu digitálního charakteru. Většinou se jedná o libely podlouhlé, které na sobě mají umístěný displej, na kterém najdete všechny potřebné údaje.

V případě větší libely jsou na stranách ještě klasické bublinkové trubičky, které vám ukážou rovnost. Uváděné údaje na digitální libele mohou být v procentech nebo ve stupních, záleží na vás, s čím si lépe poradíte. Měřící rozsah je až do 360°, přičemž přesnost se pohybuje kolem 0,2°.

S digitální libelou se vám bude snadno pracovat, stačí ji přiložit a hned víte všechno, co potřebujete, abyste se dostali do roviny. Už žádné nahánění bublinky v libele, teď to máte hned a přesně, tak, jak by to mělo vypadat.

Ovšem připravte se na to, že digitální libely jsou trochu dražší než ty klasické. Při jejich koupi tedy budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Pokud vás zajímají také vodováhy, podívejte se do odkazu na více informací.