povrchová úprava dřeva
Podlahy Pomocníci v bytě

Jak aplikovat oleje a vosk na dřevěné povrchy?

Mnoho truhlářů obrátilo svou pozornost na olejové a voskové úpravy dřevěného povrchu svých výrobků. Důvodem je velmi snadné použití, dosahují 100% očekávaný výsledek, nevyžadují žádné speciální aplikátory kromě štětce či hadříku a ponechají dřevu jeho přirozený vzhled.

Obzvlášť oblíbené jsou u dřevěných výrobků, které je možné točit na soustruhu, kde je jejich aplikace opravdu dokonalá.

Pokud existuje Achillova pata oleje či vosku je jím nedostatečná odolnost. Pokud nemáte nějaký speciální voskový olej určený pro kuchyňské desky, je třeba počítat se škrábanci, otisky horké konvice na kávu nebo rozpouštědly. Ovšem klasický olej a vosk se perfektně hodí na knihovny, šperkovnice, obrazové rámy či zdobné truhly.

Vosková povrchová úprava

Prodává se ve formě kapaliny, pasty nebo pevných tyčinek a může být v různých barvách. Setkáte se s barvou jantaru, různými odstíny dřeva i bílou barvou. Některé vosky jsou měkčí, některé jsou těžší ale i ty nejtvrdší vosky jsou stále měkčí než klasické laky.

Skutečnost, že jsou měkké, znamená, že nabízí pouze malou ochranu proti poškrábání a opotřebení. Vosky jsou vyráběny z různých minerálních, rostlinných a živočišných zdrojů. Po aplikaci nepronikají do struktury dřeva, ale spíše jsou na povrchu.

ošetření dřeva

Předcházejí oxidaci povrchu. Jinými slovy pokud vosk na dřevu uschne, bude vypadat jako čerstvě řezané ale nedokončené.

Vosk v kapalné nebo pastové formě obvykle obsahuje nějaké rozpouštědlo. Prakticky všechny vosky se rozpustí v benzínu nebo naftě, což je určitě dobré vědět, kdybyste někdy potřebovali vrstvu vosku odstranit.

Většina vosků se rozpouští při velmi nízkých teplotách, takže je třeba s tím počítat. Svých charakterem však ochrání dřevěný povrch před vodou. Voskovou úpravu můžete použít jako finální vrstvu, která dá povrchu jemný lesk a hladký pocit, na tuto vrstvu již nic dalšího nedávejte.

Chcete-li použít tekutý vosk nebo pastu, jednoduše ji vetřete a setřete. Pokud povrch setřete okamžitě, vznikne po uschnutí na povrchu matný lesk. Jestliže chcete více lesku, počkejte až po zaschnutí a povrch vyleštěte měkkým hadříkem.

Olejová povrchová úprava

Olej se skládá z molekul dostatečně malých, aby pronikly do dřeva, než aby byly pouze na povrchu. Výsledkem je, že olej dodává dřevu bohatší vhled bez filtru na povrchu. Existují dva různé druhy olejů na dřevo:

Suché a neschnoucí oleje. Suché oleje změní své skupenství z kapalného do pevného filmu, pokud jsou vystaveny kyslíku ve vzduchu. Patří sem např. olej z ořechů, podzemnicový atd. Neschnoucí oleje – minerální např. olivový jsou populární u předmětů, které se dostanou do kontaktu s potravinami, např. dřevěná řezací deska.

Tento typ olejů zůstává vlhký po neomezenou dobu až do okamžiku, kdy desku vydrhnete mýdlem a vodou. Protože netvoří žádný film na povrchu, jsou používány spíše pro ošetření dřeva ale ne jako finální povrch.

Chcete-li použít olejovou povrchovou úpravu, stačí ji nalít na dřevěný povrch a počkat asi 10 minut než se vstřebá. Následně z povrchu setřete vše, co nebylo absorbováno. Pro hladší povrchovou úpravu, postup opakujte, tentokrát s jemným broušením mastného dřeva brusným papírem. Tím se vytvoří olejová kaše z dřevěného prachu, který zaplní i drobné póry dřeva a zanechá povrch ještě hladší.

Povrchová úprava voskovými oleji

Jak jste si asi všimli, každá z výše uvedených možností úpravy dřevěného povrchu má své plusy i mínusy. Právě to nejlepší z obou táborů si vzaly moderní voskové oleje Osmo či jiné značky. Výhodou voskových olejů je to, že proniknou do struktury dřeva, ale zároveň díky voskové složce chrání před proniknutím vlhkosti.

voskové oleje

Tvrdé voskové oleje jsou zároveň zaměřeny na zlepšení vlastností, co se týče odolnosti povrchu. Jejich použití je tak velmi široké od venkovních nátěrů až po ošetření kuchyňských desek či nábytku v interiéru. K dispozici máte celou řadu barevných odstínů i bezbarvou variantu.

Přírodní voskové oleje Osmo se vyrábějí v Německu pouze z přírodních materiálů, dají se tak použít i pro úpravu povrchu dřevěných hraček dětí.

Kompletní produktovou nabídku olejů Osmo, najdete na www.oleje-osmo.cz, včetně výhodných velkých balení.