Náš tip Úspory a ekologická řešení

Fotopasti a ochrana domu

Nejprve o tom, co to fotopasti jsou: jedná se v podstatě o automatický digitální fotoaparát, který je vyladěný jak na denní, tak noční fotografování. V některých případech zvládá i video, obvykle kratší, cca do jedné minuty. Rozlišení snímků je obvykle od dvou do dvanácti mega.

Fotopast je vybavena PIR čidlem, neboli infračerveným pohybovým čidlem, které se aktivuje pohybem respektive přesněji tepelným pohybem.

Různé modely mají rozdílný dosah fotografování (hloubku ostrosti), úhel a citlivost. Pro fotografování ve tmě je aparát vybaven větším množstvím infračervených diod, které ve tmě fungují jako jakýsi blesk. Výhodou je, že infračervený „blesk“ je pro případného zloděje zcela neviditelný, že byl vyfotografován, netuší. Takové noční „fotografie“ jsou ve výsledku černobílé. Klasicky denní záznam je samozřejmě barevný.

Přestože se fotopasti původně prodávaly zejména na zachycení zvěře (obvyklé jsou modely, které se prodávají v maskovaném provedení), jsou také výborným nástrojem při ochraně majetku a objektů. V takovém případě je vhodný pokročilejší model, který nejen, že snímek uloží na paměťovou kartu, ale hned ji také odešle na mobilní telefon nebo email jako MMS. To v případě, kdyby byla fotopast případným nezvaným hostem kompromitována a on by se rozhodl si aparát i s jeho obrázkem vzít domu na památku. Snímek zloděje je v takovém případě v bezpečí odeslán na patřičná místa.

Možná vás napadne: Proč si nepořídit běžné bezpečnostní zařízení, kameru nebo někde neschovat fotoaparát, který stejně mimo dovolenou zahálí? S první variantou je to jasné – bezpečnostní systém stojí mnohonásobně víc, kvalitní fotopast se dá na specializovaných webech pořídit již za pár tisíc (viz třeba www.e-fotopast.cz). A klasický fotoaparát bude mít většinou problém zejména se samočinnou aktivací v případě pohybu. Fotopast je tak cenově výhodným a současně efektivním způsobem, který sice váš majetek aktivně neochrání (pokud tedy nejste náhodou někde poblíž a na mobilu vám neblikne MMS, abyste mohli rychle zakročit), ale zajistí vám důkazy případně identifikaci případného zloděje či narušitele.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.