Náš tip Úspory a ekologická řešení

Jak ušetřit na nákupu osvětlení?

Každoroční vyúčtování za elektřinu je pro mnoho majitelů rodinných domků doslova zlým snem. Ceny jsou sále vyšší a vyšší. Už jsme domek zateplili, vybrali si levnějšího dodavatele, ale na účtech to stejně není vidět anebo jen nepatrně? Kam dál, jak ještě více stáhnout náklady? Řešením je vyměnit dosavadní energeticky náročné zdroje za úspornější a tedy i cenově efektivnější.

Jednou z možností je výměna stávajících světelných zdrojů – žárovek, za vhodnější a levnější LED svítidla. LED (neboli dioda emitující světlo – Light-Emmiting Diode) se v minulosti používaly v elektronice zejména jako signalizační prvek pro nejrůznější kontrolky či displeje. Světelné diody se však stále častěji používají jako plnohodnotný světelný zdroj v domácnostech, ale třeba i automobilech. Jejich výhodou je až desetkrát vyšší účinnost, porovnáváme-li svítivost a výkon, než klasické žárovky a dvakrát vyšší, než zářivky. Pokud je používáte ve stmívacích lampách či lustrech, při nižším napětí vydávají stále stejně barevné světlo, ne jako běžné žárovky, kdy jejich světlu s ubývajícím příkonem více „žloutne“. Nevadí jim časté vypínání a zhasínání a nekrátí se tak jejich živostnost. A když už jsme u živostnosti, běžná ledka má životnost mezi 100 tisíci až milionem hodin, u zářivek to je asi 8 až 12 tisíc hodin a žárovky odcházejí již někde mezi 1000 a 2000 hodinami svícení.

Přes tyto nesporné výhody je častým argumentem zájemců o tento typ svícení je jejich nepřirozená barva. Prostě na žluté světlo žárovek jsou zvyklí a je jim příjemnější. To je už ale minulostí – LED žárovky se už dávno vyrábějí nejen v klasickém „chladném“ provedení, ale i tzv. teplém, tedy kdy barva světla je někde mezi 2200 – 3000 stupni Kelvina, méně odborně jsou žluté, jako staré známé baňky.

Druhým argumentem je jejich vyšší pořizovací cena. I zde je ale řešení. Nedívejte se do drahých specializovaných elektroobchodů, které musejí díky nízkým obratům operovat s marží ve výši desítek procent a zabruste zde, na internetu. Eshopy nabízejí LED světla řádově levněji a pokud i to se vám zdá mnoho, stačí se podívat na některý ze slevových vyhledávačů. Třeba na NewGo jsme v sekci Elektro slevy našli LED žárovky jen za 47 korun, což je už cena srovnatelné se zavedenými značkami klasických žárovek. Tak na co ještě čekáte…?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.