zahradní kultivátor
Zahrada

Zima se blíží. Jak na to připravit naši zahradu?

My lidé se na zimu umíme připravit. Stačí nám se přiobléct nebo si zatopit v krbu, u kterého pak v komfortní teplotě usrkáváme horký čaj. Naše zahrada ale takové štěstí nemá. Je zcela odkázána na naši pomoc, aby zimu ustála. A že má taková péče ze strany nás, zahradníků, opravdu smysl, o tom se můžeme přesvědčit hned s přicházejícím jarem. Zahrada se nám odvděčí svěží zelení a záplavou barevných květů. V případě, že „předzimní“ údržbu neprovedeme, bude se náš trávník i záhony probouzet ze zimního spánku nepoměrně později. Jak tedy na to, abychom udělali to nejlepší?

Dopřejte kadeřníka svému trávníku

Dvakrát do roka si to přece zaslouží. Konkrétně tím máme na mysli právě podzim a jaro.  Nyní, před zimou, je dobré trávník ještě naposledy posekat, zhruba na 3 až 4 centimetry. Pokud je tráva pokrytá listím, určitě by u toho nemělo zůstat. Listí je třeba pohrabat. Užitečné může být ještě u stromů, kterým dodá potřebnou vláhu. Ptáte se, zda před zazimováním použít hnojivo? Vyživit trávník je určitě vhodné. Nejlépe ještě před tím použijte zahradní kultivátor, aby se trávník krásně nadechnul. V případě záhonů dobře poslouží zahradní kypřič.

Zazimovat potřebují i stromy a květiny

V případě stromů je dobré zbavit se na zimu těch seschlých. Slabší kusy je možné obalit ve spodní části rohoží, aby neomrzly. Nezapomeňte, že v zimě budou mít hlad srny i zajíci. Pokud tedy bydlíte u lesa, je dobré mladé kmínky ochránit pletivem. Pokud jde o trvalky, ne nadarmo dostaly svůj název. Nevyžadují na podzim žádnou speciální péči a s příchodem jara se z nich můžete těšit znovu. Pestrou škálu tulipánů a narcisů si zajistíte tím, že v těchto dnech vysadíte jejich cibulky. Čím dříve, tím lépe – neměly by totiž promrznout.

Skleník a zahradní domek – zazimujte a opravy nechte na jaro

Během zimy samotné bude váš skleník pravděpodobně prázdný a vaše nářadí uklizené. Nyní tedy nejsou ty správné dny k opravám skleníků, fóliovníků a zahradních chatek. A to zejména, když je pravděpodobné, že se na nich ještě podepíše mráz. Doporučujeme tedy pouze ucpat mezery a díry, aby se nám sem nedostaly myši, a práci si naplánovat na jarní dny. Při tepelné a větrné izolaci a drobnějších úkonech si vystačíme s pomůckami, jako je dilatační pás, instalační pásky či podlahové pásky.