fotovoltaika
Náš tip Reality Stavíme - rekonstruujeme

3 mýty o solárních panelech

Zatímco v jiných zemích je fotovoltaika vítanou možností, jak si ekologicky snížit náklady na energie, u nás stále existuje spousta názorů, které jsou proti využívání energie ze slunce. Pojďme se podívat na nejčastější mýty. 

Solární panely jsou drahé

Cena solárních panelů neustále klesá. Jejich první sériová výroba započala v roce 1979 a ještě o dvacet let později byla jejich pořizovací cena poměrně vysoká. Od té doby byly ale vynalezeny nové výrobní technologie a snížila se cena solárních panelů a současně se zvýšila jejich efektivita. Navíc lze při jejich pořízení část nákladů hradit ze státní dotace. Ta pokryje až polovinu nákladů. Máte tak k dispozici zdroj nekonečné energie, což se při stále rostoucích cenách elektřiny zdá velmi rozumné. 

Obsahují toxické látky

Obáváte se, že budou solární panely po svém dosloužení toxické? Světem obletěly informace, že se v jejich útrobách objevují těžké kovy. Tyto panely jsou ale vyráběny v Americe a na Filipínách a na střechy budov nebývají umisťovány. Fotovoltaika, kterou si pořídíte u nás, je z více než 90 procent recyklovatelná. Obsahuje křemíkové polovodiče, hliník, plast a sklo. S panely se nakládá podobně jako s LCD televizory. 

Fotovoltaika nefunguje v noci

Mezi největší omyl mezi lidmi patří názor, že lidé s fotovoltaikou nemají možnost zásobovat elektřinou či teplou vodou svou domácnost v případě špatného počasí, nebo v noci. Opak je ale pravdou. Systém využívá soustavu baterií, ve kterých se elektrická energie akumuluje. Pohodlně ji tak použijete i ve dnech, kdy slunce nesvítí. Teplou vodu i elektřinu tak budete mít k dispozici také v noci. 

Díky solárním panelům navíc máte jednu velkou výhodu – vůbec se vás nedotknou výpadky z elektrické sítě. Zatímco při nepřízni počasí dochází k přerušení dodávky energie z elektrické sítě, vás se blackout netýká a elektřinu máte stále k dispozici.