elektřina z obnovitelných zdrojů
Bydlení­ je hra Úspory a ekologická řešení

Zelená elektřina – ekologický přístup, který se vyplatí

O úsporné, zelené cestě se často hovoří, ovšem pohled zákazníků bývá zbytečně skeptický. Naopak zelená energie není vůbec dražší než běžná elektřina, a přitom je využita z obnovitelných zdrojů, což může významně ušetřit naší planetě. Chcete se o zelené elektřině dozvědět více?

Kde vzniká elektřina z obnovitelných zdrojů?

Zelená elektřina je dílem producentů, kteří využívají obnovitelných zdrojů energie, což znamená především solární, větrné a vodní elektrárny. Elektrárna, odkud se zelená energie vykupuje do domácností, pochází především od ekologických výrobců, od nichž je elektrárna vykupuje, a podporuje tím zelenou cestu. Kromě zmiňovaných elektráren sem patří též bioplynové stanice a energické zdroje využívající biomasu. Rozdíl oproti klasické elektřině je ten, že elektřina z obnovitelných zdrojů nepřispívá k emisím CO2, a tím pádem nepodporuje nežádoucí oteplování planety. Zvažujete, čím přispět, a přitom mít stále kvalitní elektrickou energii? Zkuste otestovat dodavatele ekologické elektřiny a budete mít skvělý pocit z toho, že i vy pomáháte bez toho, abyste zaznamenali zvýšení účtu za energie. Nezapomeňte, když si sjednáváte smlouvu o elektrické energii, je pouze na vás, pro jaký zdroj se rozhodnete.

Co musí splnit dodavatel ekologické elektřiny?

Budete překvapeni, ale prodávat zelenou energii není vůbec jednoduché, protože celý proces podléhá přísným kritériím a kontrolám. Rozhodnete-li se nakupovat zelenou elektřinu, můžete si být jisti, že odběr od dodavatele musí být prověřen, stejně jako záruka původu. Pokud přejdete na zelenou elektřinu, nic se pro vás nezmění. Největší dodavatel stabilní elektřiny si uvědomuje sociální odpovědnost a záleží mu na životním prostředí, proto do nabídky přidává i zelenou elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů a pocházející primárně od českých výrobců. Změna, která vás finančně nezruinuje, výrazně uleví naší planetě, a to za zvážení stojí, nemyslíte?