motouzy
Bydlení­ je hra Náš tip

Vytvořte si neobyčejné dekorace s pomocí obyčejného provázku

Máte rádi zvelebování vlastního bydlení a baví vás tvořit? Jestliže ano, mohlo by se vám hodit několik tipů na vkusné dekorace, které překvapí svou jednoduchostí i vkusností. Postačí vám k nim klasický režný provázek, ať už z juty, sisalu nebo jiného materiálu. Dekorace ozvláštněné provázkem jsou velmi působivé a báječně se hodí do různých typů interiéru. Je to díky jejich jednoduchosti a univerzálnosti. Nejsou přeplácané a nepoutají pozornost, váš interiér ale doladí k dokonalosti.  Jaký typ provázku zvolíte, záleží na tom, co se chystáte dekorovat. Jinak vypadá pevný a hladký provázek, jinak provázek, který se třepí. Ve finále ale neexistují jednotná pravidla a vše záleží na vašem vkusu a fantazii.

Provázek vdechne i starému nábytku nový život

Není nutné zbavovat se starých kousků nábytku, obzvláště máte-li k nim vztah. A není nutné je ani restaurovat a utrácet zbytečné peníze. Silnější provázek s nimi dokáže udělat divy. Zkuste jím například proplést opěradlo staré židle, eventuálně jej použijte místo dřevěných úchytek na skříních, komodách a šuplících. Báječně poslouží k dekorování před vstupem, aby doplnil vaše rohože a rohožky. Provázek může velmi vkusně suplovat i ulámané uši na proutěných koších popřípadě kbelících, při troše zručnosti může posloužit i jako výplet starého stínidla, díky čemuž vznikne zcela nová lampa či lustr. Dobrým tipem je i tak zvaná maskovací schopnost provázku. Jeho omotáním totiž můžete zamaskovat nejednu rýhu a stejně tak vadu například na podstavci lampy, na opěradle židle a tak dále. 

Provázek skvěle nahradí stuhu

Kdo vyzkoušel, dá nám za pravdu, kdo nezná, ten pochopí, jakmile vyzkouší. Pokud můžeme o provázku říci, že dokáže divy, platí to beze zbytku v kombinaci s papírem a sklem. Šňůry jsou ideálním pomocníkem při tvorbě dárků. Jen jím zkuste ovázat jednobarevný papírový balíček. Získáte originální přírodní obal, jenž přitáhne oči každého. Velmi dobře si motouzy rozumí i s průhledným celofánovým sáčkem a ještě lépe se sklem. I obyčejné lahvi s dobrou pálenkou tak dodá punc luxusního dárku. Záleží jen na nás, zda na hrdle vytvoříme jemnou mašličku, nebo jej provázkem omotáme celé. Stejně dobře režná ozdoba vypadá i na zavařovacích sklenicích, ať už v nich máme marmeládu či sušené ořechy, popřípadě slouží-li jako ležérní váza na luční kytku.

Co vyberete?

Provázků a motouzů existuje celá řada. Vyrábějí se z bavlny, z juty, lnu, sisalu, ale i z konopí či papíru. V případě, že se rozhodnete dekorovat větší plochu, provázek stačit nebude. Zde se nabízí sáhnout po poctivém lanu, které vzniká spletením několika pramínků. Nevíte, kde nakoupit různé šňůry? Prohlédněte si dostupná švihadla i barevné motouzy z pohodlí domova online.