stavba
Bydlení­ je hra Chata a chalupa Stavíme - rekonstruujeme Udělej si sám

Víte, jak pohostit brigádníky na stavbě?

Pustili jste se do stavby svého vysněného domu? Pokud se nejedná například o stavbu na klíč, vystřídá se na staveništi pravděpodobně nejeden váš známý. Každý kdo přiloží ruku k dílu, si zaslouží odměnu alespoň v podobě kvalitního pohoštění. A jak se brigádníkům z řad svých přátel zavděčit?

Práce, které potřebují odborný dozor, si většinou objednáte od specializované firmy. V některých firmách mají pravidlo, že dělnicí si nemůžou jen tak udělat pauzu na kávu a na svačinu. Mají přesně danou dobu, ve které si stihnou zajít na oběd. Co kdyby je šéf při kontrole nachytal, jak s vámi sedí u kávy a bábovky? Nijak by jim nepomohlo, že vám to jako zákazníkovi nevadí. Dělníků se tedy raději vždy nejdříve zeptejte, jestli svačinu, či kávu můžete přinést.

Povolejte přátele

Scházíte se o víkendu u piva, či vína a znáte se tak dlouho, že už ani nevíte jak? Nebojte se požádat o pomoc na stavbě své kamarády. Při některých pracích na domě je potřeba větší parta lidí. Pokud si navíc vše děláte svépomocí, počítejte, že to nebude pouze jedenkrát. Většina známých ráda pomůže. Na oplátku vám taky někdy řeknou, to se nemusíte bát.

chleba

Chlapi, jídlo!

Jakmile už se na stavbě pracuje, je na vás, připravit pohoštění. Rozhodně se připravte dopředu. Suroviny nakupte podle počtu brigádníků, kteří vám přijdou pomoct a času, který přibližně na stavbě stráví. Na chvíli zahoďte svůj dietní jídelníček a pusťte se do jídla pro pořádný chlapy. Po několikahodinové práci v nich bude jídlo doslova mizet. Na svačinu se hodí obložené chleby, každý si dá podle chuti, kolik sní a nejsou moc náročné na přípravu. Pokud máte dostatek času a chcete pracanty potěšit, upečte jim k chlebu na svačinu několik nohavic sekané. Uvidíte, jak se po ní zapráší.  K obědu připravte jednoznačně maso. Guláš nebo řízky to opět jistí. Zbytečně nepřipravujte speciality, ani servírování se nebude věnovat zrovna velká pozornost. Po obědě přijde čas na kávu a něco sladkého. Ano, i chlap jako hora si rád dá zákuseček. Upečte například klasický perník na plech. Z jednoduché buchty vykouzlíte snadno zákusek, použijete-li citronovou polevu Carla. Buchtu lehce potřete hotovou směsí a nemusíte si zbytečně přidělávat práci se složitým pečením.

pivo

Pitný režim

Co si budeme povídat? Na stavbě se pije hlavně pivo, obzvlášť pokud pracuje parta kamarádů. Raději se tedy dostatečně zásobujte a kromě kyselky přiberte do nákupního košíku i dostatek piva. Máte-li brigádu naplánovanou až do večera, můžete ji protáhnout i na večerní posezení. Pozvěte kamarády na grilování. Čím lépe je pohostíte a čím lépe se o pracanty postaráte, tím spíše přijdou příště znovu.