Náš tip

Sníte o teplovodním podlahovém vytápění? Než si ho pořídíte, seznamte se s výhodami i negativy

Aktuálně čelíme hrozbě výrazného zdražení zemního plynu, a tak ve vzduchu visí otázka výběru ekologicky úspornějšího vytápění zcela oprávněně. A pokud jde navíc i o komfort, logicky se dostaneme až k podlahovému vytápění, které už dávno není jen pro majetnější skupinu obyvatel. Naopak – stal se z něj fenomén dnešní doby a v domácnostech se objevuje ve stále větší míře. Elektrickou variantu nyní ponechme stranou a zaměřme se na výhody, ale negativa teplovodního systému.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění obecně

Klíčovou vlastností podlahového vytápění je rovnoměrné vytápění daného prostoru. Díky tomu v místnosti nedochází k víření prachu a pocit tepla je při stejné teplotě, jako v případě vytápění radiátory, se subjektivně jeví jako vyšší. Je proto možné topit méně a zachovat si stejnou úroveň komfortu.

Mezi další výhody podlahového vytápění patří úspora prostoru. Teplo se do místnosti dostává prostřednictvím podlahy, a nejsou proto zapotřebí konvenční radiátory. Podlaháři Hradec Králové z řemeslnického cechu EKOMPLEX vyzdvihují flexibilitu – systém lze umístit pod většinu typů podlahových krytin. Efektivita je samozřejmě různá, smysl mají pouze podlahy s nízkým tepelným odporem. Prakticky nepoužitelný je především masiv.

Podlahové vytápění má bohužel i stinnou stránku. V prvé řadě se nehodí do domů s vysokými tepelnými ztrátami (ideální jsou dobře izolované stavby), protože vytápění probíhá výrazně pomaleji, než jak je tomu u konvenčních radiátorů. Další negativa souvisí s nutností plánování ve smyslu uspořádání nábytku a dalšího zařízení. Instalatéři Hradec Králové zase upozorňují na komplikovaný přístup v případě závady. 

Proč si (ne)pořídit teplovodní topný systém?

Teplovodní vytápění podlahy tvoří soustava trubic, kterým protéká teplá voda. Ohřev lze zajistit pomocí jakéhokoliv zařízení – plynového či elektrického kotle, tepelného čerpadla apod.

Výhody teplovodního systému (oproti elektrickému) spočívají v lepších akumulačních schopnostech a nižších provozních nákladech. Za nevýhody lze považovat technicky náročnější a nákladnější realizaci. Zároveň je nutné počítat s celkově vyšší podlahou.