Zahrada

Přírodní a zároveň praktické gabiony

Patříte k těm, kteří přispívají k udržitelnosti, odmítají plasty a snažíte se eliminovat vše, co škodí plicím Zelené planety? Žijete v souladu s přírodou, obklopujete se stromy, květinami a vyznáváte vše, co je přirozené? Jestliže upřednostňujete ekologické stavby, pak vás možná zaujmou gabiony.

Milujete kámen a kamenné obklady?

Gabiony našly své využití ve venkovních prostorách. Lze z nich stavět oplocení, zídky, gabionový gril, popřípadě posezení se zahradními lavičkami i stoly. Jedná se o ocelovou konstrukci, která je spojena svařovanými ocelovými sítěmi. Jelikož se využívají zvláště pro venkovní účely, jsou sítě opatřeny antikorozní úpravou galfan. Ten je tvořen z devadesáti procent zinkem a deseti procent hliníkem. 

Dobře poslouží levné gabionové opěrné zdi 

Uvažujete-li o potřebě opěrné zdi na vaší zahradě nebo je nutné oddělit zahradní kout, gabionové zdi přicházejí jako na zavolanou! Stavbu můžete realizovat téměř okamžitě, protože letošní zima byla velmi mírná a s blížícím se jarem můžete být zcela bez obav. Gabionový plot při výšce do 1,8 metru nepotřebuje betonový základ. Postavit takové oplocení jde poměrně rychle. 

V případě opěrných zdí je kámen zpravidla sypán strojově nakladačem nebo se provádí vsyp za pomoci bagru. Pro pěkný vzhled se ručně skládá pohledová strana, zbytek se doplňuje štěrkem a dalším vhodným materiálem.

Nechte rozkvést kameny! Elegantní oplocení

Gabionové ploty naplněné hrubým lomovým nebo přírodním kamenem či oblázky se uzavírají horním víkem. Ale ne všichni stavebníci takto ukončují vrchní díl oplocení. Lze ho osadit květinami či zakrslými dřevinami, které budou usazeny v květináčích, případně kontejnerech. Zvláště efektně působí i popínavé kvetoucí rostliny. Váš rozkvetlý gabionový plot jen tak někdo nepřehlédne!