Staví­me Stavíme - rekonstruujeme

Podlaha: Laminát nebo dřevo?

Toto je nejčastější otázka zákazníků, kteří nevědí přesně, jakou podlahu si mají nechat položit. Ačkoli se dnes většina zákazníků pod vlivem reklamy rovnou rozhoduje pro plovoucí podlahy, je na trhu významná část investorů, kteří vědí, že plovoucí podlaha není vždy právě výhrou. Tito zákazníci dávají přednost stovkami let ověřeným metodám pokládání podlah a volí klasické lepené nebo jiným pevným způsobem připevněné podlahy z přírodních materiálů. Jaké jsou výhody a nevýhody klasických podlahových krytin?

LAMINÁTOVÁ PLOVOUCÍ PODLAHA:

Výhodou této podlahy je rychlá pokládka, což vědí hlavně podlaháři, a velmi široký výběr dekorů. Montáž je levná a snadná.
Tuto podlahu doporučuji pro zákazníky, kteří potřebují bydlet rychle, nebo kteří se smíří s tím, že za několik let se podlaha zničí a je k výměně (byt v pronájmu..). Není to trvanlivá podlaha. Sice existuje ve více pevnostních kategoriích, ale dříve nebo později vzniknou škrábance od kamínků v botě, židlí atd.
Záruka je v průměru cca 10 let, ale nikdy proti mechanickému poškození. Povrch laminátové podlahy je tvrdý a křehký, a proto se stává, když na podlahu upadne ostrý předmět, že se kousek podlahy ulomí. Často se také setkáváme s problémem, že zákazníkovi zateče špína mezi spáry a na pohled pak přesně zaznamenáte černý obrys (formát) desky.

Ceny od 250 do 599 Kč/m2.

DŘEVĚNÁ PLOVOUCÍ PODLAHA se 4 mm nášlap. vrstvou, celková tloušťka 15 mm:

Velmi krásná podlaha, která je vynikající kopií klasických parket. Je snadno udržovatelná, s rychlou pokládkou. Trvanlivost kvalitní dřevěné podlahy je cca 30 let. Výhodou oproti laminátové podlaze je v „opravitelnosti“ této podlahy. Lze ji přebrousit i dvakrát, pokud nejsou příliš hluboké rýhy. Další výhodou je také velký výběr dřevin.
Na západním trhu, kde masivní klasické parkety jsou drahé, je toto nejlepší náhrada.
Nevýhodou této podlahy oproti klasickým parketám, je trvanlivost díky tenké (4 mm) nášlapné vrstvě a hlavně cena !
Doporučuje se tam, kde zákazník chce dřevo a nemá čas na aklimatizaci klasických parket. Je pravdou, že u dřevěné plovoucí podlahy se vlysy mezi sebou nesesychají, ale může se seschnout celá „deska“ a tím mezi spáry opět zateče špína. Seschnutí však hrozí jen v zimním období, protože v bytě bývá vzduch suchý (asi 55% vlhkosti).

Ceny běžně od 699 do 1200 Kč/m2.

KLASICKÉ A MOZAIKOVÉ PARKETY

Jsou to podlahy s nejdelší tradicí. Jsou celodřevěné, nejtrvanlivější a ekonomicky nejlevnější. Nevýhoda klasických parket je v delší pokládce a v delší aklimatizaci (cca 14 dní). Parkety mají velice špatnou pověst z dob minulých. Rád bych tuto „pověst“ uvedl na pravou míru.

a) Vrzání: dříve se parkety přibíjely buď na prkna a časem pak začaly vrzat hřebíčky ve vlysech, a nebo se pokládaly do „asfaltu“ a ten postupně začal prostupovat mezi spoje. Parkety nebyly většinou ani dostatečně suché, a proto se sesychaly. Dnes už naštěstí vrzání ani sesychání nehrozí (vlhkost vzduchu cca 60%). Vlysy jsou tloušťky 21 mm, z toho je 10 mm nášlapné vrstvy, která má životnost přes 100 let.

b) Sesychání: hrozí u všech dřevěných podlah z zimních měsících, kdy je vzduch přesušen. Stačí však vzduch pouze zvlhčit odpařovači na radiátorech a udržovat teplotu cca 20 – 23 stupňů Celsia.

c) Drátkování: v dnešní době se parkety lakují velice kvalitními laky, které vydrž cca 15 – 20 let.

Klasické a mozaikové parkety se doporučují tam, kde zákazník chce mít podlahu na celý život a zároveň nejlevnější. Tato podlaha vydrží přes 100 let a je běžné, že dnes se opravují parkety z roku 1870.

Ceny od 750 do 1299 Kč/m2 včetně pokládky a laku.

VŽDY SE INFORMUJTE V OBCHODECH, KDE PRODÁVAJÍ VŠECHNY DRUHY PODLAHOVÝCH KRYTIN, NIKOLIV JEN LAMINÁTOVÉ PODLAHY ! ! !
ÚDRŽBA A DOPORUČENÍ

Při všech výše uvedených podlahách musí být beton suchý (max. 3% vlhkosti).
Na soudržnost a optický vzhled dřevěné podlahy mají rozhodující vliv klimatické podmínky v místnosti. Příliš nízká relativní vlhkost má za následek tvoření spár. Příliš vysoká vyvolává bobtnání a deformace. Klimatické podmínky místnosti 18 – 22 stupňů Celsia a 55 – 65% vlhkosti jsou ideální z hlediska zachování vzhledu dřevěné podlahy a zároveň také z hlediska pohody člověka, zdržujícího se v místnost.

Běžné čištění se provádí vysavačem, smetákem nebo mopem a příležitostně je vhodné vytřít vlhkým hadrem určeným na zem. Občasně doporučujeme používání leštícího prostředku „Parket polish“, který dodá Vaší podlaze lesk a zvýší odolnost a trvanlivost povrchové úpravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.