Bydlení­ je hra Stavíme - rekonstruujeme

Nenechte vlhkost, aby ničila váš dům

Nejhorším projevem vlhkosti v domě je vznik plísní na zdech. Těm se totiž v takovém prostředí nejvíce daří. Nejenže nám ničí výmalbu, ale především jsou velmi škodlivé pro naše zdraví. Spouští alergie, způsobují vyrážku, může se nám hůř dýchat, a mnoho dalšího. Zejména pokud hranice vlhkosti ve vašem domě překročí šedesát procent, neměli byste na nic čekat a ihned zavolat specializovanou firmu.

Mnoho lidí si totiž myslí, že si s plísněmi a dalšími projevy nadměrné vlhkosti poradí sami. Ničí plísně různými přípravky, snaží se pravidelně větrat, hodně topit, odtahují nábytek více do prostoru, ale vzniku plísní a mokrých stop stejně nezabrání.

Nejčastější příčinou je vzlínající vlhkost, se kterou se mohou setkat zejména majitelé starších domů, kde je často vadná, nebo chybějící hydroizolace. Znamená to, že voda proniká ze země do vašeho zdiva a způsobuje tak vlhkost, kterou běžně dostupné prostředky nezlikvidují. Často však voda obsahuje také soli a další minerály, které velmi vážně poškozují stavbu. Při dlouhodobém zanedbání mohou nenávratně narušit i statiku objektu.

V tomto případě se nejvíce tedy doporučuje sanace zdiva, která dokáže velmi efektivně zabránit prostupu vody do zdiva, a tedy i vlhkosti do objektu. Sanace vlhkého zdiva se může provádět prostřednictvím několika metod. Výběr metody se odvíjí zejména od druhu zdiva vašeho domu. Raději se však do sanace nepouštějte svépomocí a vše přenechte odborníkům. Firma dokáže přesně určit, která z metod bude pro vaši stavbu nejvhodnější. Postarají se o navezení veškerého materiálu a kompletní realizaci.

Ani po zaizolování a vysušení zdiva však nezapomínejte na dostatečné větrání a vytápění prostorů vašeho domu. Jedině tak dosáhnete ideální vlhkosti, při které už vaše stěny nebudou nikdy trpět.