Náš tip

Nákupy z Číny – zkušenosti, recenze a rady, jak nenaletět

Stále více Čechů objevuje výhody online nákupů na zahraničních e-shopech. Výjimkou nejsou ani čínské e-shopy, které jsou oblíbené hlavně kvůli nízkým cenám a velkému výběru nejrůznějšího zboží. Ačkoliv bývají nákupy z Číny velmi výhodné, může docházet k nepříjemným komplikacím. Jaké mají zákazníci zkušenosti s nákupy z Číny? Jak při nakupování nenaletět? 

Češi, kteří nakupují opakovaně na čínských e-shopech, si pochvalují převážně nízké ceny. Ty jsou v Číně opravdu bezkonkurenční a někteří obchodníci dokonce nabízejí i poštovné zdarma. Ještě více lze ušetřit například díky cashbackovému portálu Tipli.cz

Další často opěvovanou výhodou je velký výběr originálního zboží, které většinou v Česku nelze sehnat. Možné je také sledovat zásilku z Číny a být si jistý ohledně její polohy.

Při nákupech z Číny navíc není potřeba luštit čínské znaky ani se prát s angličtinou. Mnoho e-shopů funguje bez problému v českém jazyce. Čínské e-shopy v češtině tak umožňují snadno nakupovat i těm, kteří nemluví cizím jazykem. Mezi e-shopy v češtině patří například MiniInTheBox, AliExpress nebo Banggood.

Nákupy z Číny – zkušenosti 

Před každou objednávkou je vhodné přečíst si zkušenosti s nákupy z Číny. Bohužel se totiž občas stává, že zboží není kvalitní či dorazí poškozené. Vždy se proto vyplatí vědět, jak produkt hodnotí ti, kteří ho již obdrželi. Recenze zákazníků lze najít přímo na e-shopech, obvykle v detailu produktu

Mnoho recenzí a zkušeností s jednotlivými e-shopy lze také najít na poradnách pro nákupy z Číny nebo v diskuzích na českých fórech. Zkušenosti s čínskými e-shopy shromažďují také zahraniční platformy například Trustpilot.com nebo SiteJabber.com.

Kvalita zboží z Číny

Z důvodu nízkých cen, mívají některé výrobky špatnou kvalitu. Na druhou stranu, spousta zákazníků je s kvalitou obdrženého zboží velmi spokojena. Před nákupem se vždy vyplatí prohlédnout dostupné fotografie od nakupujících, které o kvalitě řeknou mnohem více než oficiální fotky. Ty totiž ne vždy odpovídají reálné kvalitě a vzhledu daného produktu. 

Jak při nakupování nenaletět? 

Mezi spoustou poctivých e-shopů, lze občas narazit i na podvodníky. Ti obvykle nabízejí falešné zboží a snaží se ze zákazníků vylákat peníze, které nikdy nevrátí. Podvodní obchodníci jsou velkým rizikem při nákupech online, a to nejen v Číně, ale i v Čechách. 

Proto je potřeba být při online nákupech vždy opatrný a vědět, jak podvodný e-shop rozeznat. Nepoctivé e-shopy lze zpravidla poznat dle: 

 

  • recenze uživatelů 

 

Recenze ostatních uživatelů bývají zpravidla tím nejlepším ukazatelem na podvodné e-shopy. Je však potřeba je brát s rezervou, jelikož častěji píší recenze nespokojení uživatelé. Spousta negativních recenzí tak ještě nemusí nutně znamenat, že se jedná o podvod

 

  •  způsobu platby 

 

Podezřelým způsobem platby bývá bankovní převod či různé platby zálohy předem. Typickým znake bývá také to, že se zákazník dozví číslo účtu až v okamžiku platby. Podvodné firmy ho raději veřejně neudávají, jedná se totiž o dobře identifikovatelný údaj.

 

  • obchodních podmínek

 

Podvodné e-shopy často neuvádí žádné obchodní podmínky, nebo zveřejňují nesmyslné a nelogické podmínky, které upraví pro svůj vlastní e-shop.

 

  • podezřele nízkých cen

 

Čínské e-shopy sice vynikají nízkými cenami, aniž by to automaticky znamenalo podvod. Obzvlášť nízké ceny však mohou být minimálně podezřelé. U značkového zboží nízké ceny obvykle signalizují, že jde o padělky.

Nakupovat nebo nenakupovat z Číny? 

Ačkoliv s sebou nákupy z Číny přinášejí i určitá rizika, mnoho zákazníků z celého světa se jimi nenechá odradit a na e-shopech nakupuje opakovaně. Zkušenosti s nákupy z Číny jasně hovoří o tom, že ve většině případů se vyplatí zboží objednat. 

V případě, že člověk nakupuje na ověřených čínských e-shopech není třeba se obávat ani bezpečnosti platby kartou. Vždy je však potřeba si dávat pozor na případné podvody, padělky či nekvalitní zboží.