čerpadla pro závlahy
Zahrada

Máte jasno v tom, jaký typ vody a závlahy je pro vaši zahradu nejvhodnější?

Každý zahradník ví, že bez vody to zkrátka nejde. Její nedostatek, ale i přebytek dokážou zamávat s rovnováhou ve vaší zahradě a výrazně ji narušit. Která voda je pro vaše rostliny nejvhodnější a jak jí jim opatřit? Proč bychom vůbec měli řešit systematickou závlahu zahrady?

Často podceňovaná dešťovka je pro vaše rostliny tou nejlepší

Mnoho zahrádkářů sbírá dešťovou vodu do sudů a dobře dělá. Ve většině případů aniž to tuší dávají svým rostlinám to nejlepší, co mohou. Čistá dešťová voda je totiž pro rostliny ideální jednak obsahem živin, především dusíku a uhlíku, ale také teplotou. Proto je dobré ji sbírat ze střech do sudů a nádrží a poté distribuovat po zahradě. Rozvod vody po zahradě může probíhat buď klasickou zahradní hadicí s obsluhou anebo automatickým zavlažovacím systémem. Ano čtete správně, i dešťovou vodu lze rozvádět po zahradě pomocí sestavy hadic, čerpadla a ovládacích jednotek. Musíte však celý systém dobře nadimenzovat a sestavit. Nejjednodušší variantu automatického závlahového systému na dešťovou vodu představuje kapková závlaha. Podmínkou jejího správného fungování je ovšem dostatečný objem vody v nádrži a výkon čerpadla.

Jaké typy čerpadel lze použít pro napájení automatického závlahového systému?

Asi nejjednodušší volbou je ponorné čerpadlo, které můžete ponořit do sudu, nádrže s dešťovkou, ale také například do studny a jednoduše s ním závlahový systém zásobit. Mnohem lepší jsou ale automatická čerpadla pro závlahy, jež zajistí dostatečný průtok vody do hadic systému a zvládnou ji distribuovat i pod odpovídajícím tlakem A to je přesně to, co automatický závlahový systém potřebuje. Pro jeho odpovídající fungování je stěžejní dostatečný tlak a průtok a právě tomu je tento typ čerpadel dobře uzpůsoben. Kapková závlahadávkuje vodu rostlinám přímo ke kořenům a po kapkách, což je nejefektivnější způsob, který existuje. Zároveň je velmi hospodárný ke spotřebě vody a šetří také vaši peněženku.

Bez řídící jednotky to nepůjde

Kromě hadic a čerpadla je potřeba k automatickému závlahovému systému dokoupit také centrální řídicí jednotku, prostřednictvím které je možno systém nastavit a přesně naprogramovat časy spouštění závlahy, aniž by byl potřeba každodenní zásah člověka.