Chata a chalupa Zahrada

Jak vybrat správnou sekeru

Pokud žijete v rodinném domě, tak bez pořádného nářadí se většinou neobejdete. Vždy se najde něco, co je třeba opravit. Platí to především tehdy, když máte okolo domu zahradu. Mezi nepostradatelná nářadí patří také sekera, byť by se mohlo zdát, že v moderní době ji skvěle nahradí elektrické nástroje. Ale opak je pravdou. Pojďme se tedy podívat, jaká nabídka seker je aktuálně na trhu.

Práce se sekerou je poměrně namáhavá

Pracovat se sekerou není jen tak, jedná se o poměrně namáhavou práci. Zejména je třeba mít sílu v rukou a pak také dobře zvolený nástroj s nabroušeným ostřím. Nejrozšířenějším druhem seker jsou štípací. Využijete je pro přípravu třísek na podpal, případně pro naštípání tenčích polínek. Její hmotnost se pohybuje okolo jednoho a půl kilogramu, je tedy akorát tak do ruky. Práci s ní zvládnou i ženy.

Pořádná sekera na velké špalky

Se štípací sekerou si s velkými poleny již neporadíte. Bude to chtít sáhnout po něčem větším. Zde se nabízejí sekery typu kalač. Mají klínové ostří, zezadu zploštělé, aby bylo možné do sekery tlouct kladivem. Topůrko často dosahuje až jednoho metru délky. Při koupit této sekery je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Univerzální sekera

Pro domácí použití se oplatí pořídit univerzální sekeru, s níž lze zvládnout práce na zahradě i základní tesařinu. Další možností je pořídit si od každého druhu jednu sekeru podle toho, kterým činnostem se nejvíce věnujete. Pokud chodíte kempovat, neobejdete se bez turistické sekery, která je nejmenším druhem, jaké se v obchodech prodávají. Je tomu tak proto, aby se snadno daly přibalit do batohu, až budete vyrážet do přírody na trek. S turistickou neboli kempingovou sekerou snadno zvládnete posekat drobné větve, zaťukávat kolíky ke stanu. Jako dobré se jeví pořídit model s plastovým topůrkem.