Světlovod
Náš tip

Denní světlo je život

A všimněte si, záměrně píšeme „denní světlo“. Ne každé světlo je totiž člověku přirozené. Umělé osvětlení může, při jeho špatném výběru nebo nadměrném používání, lidskému organismu spíše uškodit. Měli bychom se proto snažit vytěžit maximum z přirozeného denního světla. Jeho dostatek je pro lidský organismus přímo nezbytný.

Dopřejte tělu explozi světla

Disponuje-li náš dům prostornými okny a světlými barvami, mělo by se našemu tělu dostávat zdravého množství onoho tíženého osvětlení, jež nám do domova přináší slunce. Přesto existují období, kdy i za těchto okolností můžeme trpět jeho nedostatkem. Jedná se zejména o zimní čas, kdy jsou krátké dny a obloha po většinu dne schovaná za šedivé mraky. V těchto dnech také pociťujeme největší únavu, která se může projevit sníženou výkonností doma i v práci, případně pocitem, že na nás „něco leze“. Jednoduše řečeno, nedostatek přirozeného světla je pro lidské zdraví škodlivý. Ovlivňuje totiž metabolické pochody v těle. Jedná se zejména o tvorbu spánkového hormonu, takzvaného melatoninu.

Zatímco v letních měsících dochází k jeho vylučování v mozku v menší míře, díky delším a slunečným dnům, na podzim a během zimních měsíců je tomu naopak. V létě, kdy je tvorba melatoninu potlačena, zvládáme mnohem lépe a bez známek únavy i náročné činnosti. V zimním období je díky nedostatku světla melatonin vylučován do organismu i během dne. Proto se cítíme více unavení a máme tendence usínat i odpoledne. Můžeme být ale současně podráždění a pociťovat diskomfort během noci – zde to bývá nejčastěji noční buzení nebo předčasné vstávání.

Jak z toho ven?

Co například zkusit světlovody? Zmiňované světlovody nahrazují žárovky, protože denní světlo dostávají do celého našeho domu. Takový střešní světlovod je průduch, jenž přivede slunce až k vám domů, například v místnostech otočených na západní stranu, nebo v prostorách s malými okny. Spojte se s firmou, která střešní světlovody nabízí, a nechte si vytvořit řešení na míru svého domu. Vaše tělo vám poděkuje.