šoupací dveře
Okna, dveře

Dáme si do bytu, dáme si dveře…

Stavba domu nebo rekonstrukce bytu, to je významná událost v životě každého člověka, který se rozhodne zakotvit a vytvořit pro svou rodinu opravdový domov. Většina z těch, co už mají tuto zkušenost za sebou, ale jistě potvrdí, že hrubá stavba není žádná romantika. Zednické práce, úprava omítek, tahání kabeláže, podlahy – to všechno si žádá zkušenou ruku odborníků a pořádnou dávku trpělivosti.

O to slastnější období nastává pro každého majitele v momentě, kdy jsou hrubé stavební práce hotové a na řadu přichází výběr a příprava interiéru. A ten za exteriérem rozhodně nezaostává, možná právě naopak. Jeho celkový styl a „osobnost“ jsou klíčové, protože právě interiér otevírá dveře do vašeho domova a soukromí. Je proto velmi vhodné stanovit si své nároky na vzhled a vybavení bytu či domu už na začátku. Jen tak budeme schopni stylovou linku držet ve všech oblastech.

Protože se jedná o širokou a složitou problematiku, nelze ve všech detailech rozebrat kompletní sestavu interiéru. Začneme ale u oblasti, kterou většinou vše začíná a v článku se zaměříme na interiérové dveře. Jejich výběr je významným krokem k vyladění vašeho „doma“. S pomocí správně zvolených dveří totiž můžete sjednotit celkový design domácnosti. Výběr materiálu, barvy i stylu výplní je sice do jisté míry věda, s našimi tipy ale budete schopni vybrat si z nepřeberného množství alternativ, jež jsou na trhu dostupné.

První krok – volba stylu

Interiérové posuvné dveře na stěnu od společnosti VILEN DOOR jsou podle daného provedení a designu v katalozích členěny do jednotlivých modelových řad. Už díky tomuto třídění můžete udělat první rozhodnutí: Hledáte modernu? Chcete interiér ladit klasicky? Je pro vás priorita pevnost materiálu? Přírodní dekor, nebo napodobenina? Dále můžete vybírat z plných dveří či prosklených variant, k dostání jsou i modely s hliníkovými proužky a různé další zajímavé kombinace.

Parametry jsou více než důležité

Přirozeně – vybíráte-li nové dveře, musíte mít vše pečlivě změřené a vypočítané. Jakou velikost má mít samotné křídlo? Jak velké budou zárubně? Ve které části místnosti budou dveře stát – to znamená – budou se otevírat zprava, nebo zleva? Nebude jim v tom překážet nějaká část nábytku? Radíme, abyste si na tyto otázky odpověděli dřív, než budete stát před samotnou objednávkou. A pokud v něčem cítíte nejistotu, dobře vám poradí v kvalitním obchodě.

Jaký materiál a povrch zvolíte?

V oblasti samotného materiálu a povrchových úprav je variant bezpočet. Můžete zvolit výrazné dveře z masivu, popřípadě, máte-li rádi čistý styl, hladkou fólii v různých dekorech či jednoduché sklo. Výjimkou nejsou ani dveře, jež působí použitím materiálu honosně, ale jsou přitom díky speciální voštině velice lehké. Oblíbená je například kombinace celomasivního rámu a obalu z kvalitní fólie či dýhy, stabilní a odolná proti zatížení je pak například děrovaná dřevotříska. Hedvábně matným povrchem okouzlí bílá fólie a extra odolné proti škrábancům, např. od domácích mazlíčků, je lamino. Pokud vás láká dřevo, ale netroufáte si na jeho údržbu, pojďte beze strachu do imitace. Ta je typická robustním, ale snadno udržovatelným povrchem vypadající zároveň jako přírodní originál.

Dveře se dají chytře ukrýt i posouvat

V případě, že patříte mezi designové fajnšmekry, kteří si potrpí na dokonalost detailu, je tu tip i pro vás. Existuje totiž bezfalcový typ otočných dveří, u kterého skryté panty umožňují zapuštění dveřního křídla do roviny stěny. Báječnou alternativou jsou pak posuvné dveře, ať už jsou to posuvné dveře na stěnu, nebo posuvné dveře do pouzdra. Zatahovací dveře, šoupací dveře – říkejte jim, jak chcete – jejich největší výhodou je ale bezesporu fakt, že v bytě či domě ušetří spoustu místa a rozestavění nábytku kolem nemusíte řešit. Při otevření posuvného křídla nemusíte vyvinout žádnou velkou sílu, jsou tedy velmi praktické. A nejen co se týká váhy. Tím, že nemají prahy, v mnoha případech usnadňují život také vozíčkářům.

Na co si dát pozor při výběru posuvných dveří?

Rozhodnete-li se pro dýhu v dekoru dřeva, vězte, že se kresba může model od modelu lišit. Jako v lese nenajdete dva úplně stejné stromy, nenajdete ani úplně stejné kresby a identické barvy v oblasti imitací (pokud nezvolíte vyloženě umělou hmotu).

Promyslete si kombinaci dveří s podlahou. Existují dvě nepsaná pravidla: Barva dveří a podlah by buď měla být totožná, popřípadě naopak silně kontrastní. Ať už zvolíte tu či onu variantu, budete-li se držet těchto pravidel, nešlápnete vedle.

Měníte staré za nové?

Z článku by se mohlo zdát, že už zabydlené domky a bytové jednotky stavíme na vedlejší kolej. Není to ale úplně pravda. Každý interiér potřebuje minimálně jedenkrát za svůj dlouhý život oživit a rekonstrukce ve formě výměny dveří může být správnou cestou. Neklade na majitele nároky co do těžkých zednických prací a přitom interiér spolehlivě oživí a zmodernizuje. Zkuste změnu a vyměňte staré za nové. Nové dveře vám budou sloužit a dělat radost dlouhé roky.

Kompletní nabídku interiérových dveří od společnosti VILEN DOOR najdete tady.