Náš tip

Čistička odpadních vod nezapáchá, ale musí se o ni správně pečovat

Čistírna odpadních vod by zapáchat neměla. Platí to však pouze v případě, že je správně provozována a odvětrávána. Pokud vás v tomto směru čistička poněkud zlobí a vždy, kdy venkovní teplota vystoupá příliš vysoko nebo se náhle změní počasí, musíte snášet nepříjemný odér, pusťte se do nápravy. V tomto článku se dozvíte, jak o ČOV pravidelně pečovat tak, aby nedráždila vaše čichové buňky.

Není příčina zápachu jinde?

Trápí-li vás nepříjemný zápach přímo u vás doma, možná je jeho zdrojem příliš tenká větev potrubí vedoucího k toaletě nebo dřezu. Příčinou tohoto zapáchání bývá podtlak v potrubí, ke kterému dochází vždy, když se splachuje záchod či vypouští dřez. Řešení spočívá v instalaci přivzdušňovacího ventilu – postará se o to, aby se tlaky vyrovnaly a nedocházelo ke snížení hladiny vody v sifonu.

Co když opravdu páchne ČOV?

Došli jste k závěru, že zdrojem zápachu není potrubí, ale zanedbaná čistička? Neklesejte na mysli a pusťte se do nápravy.

Jedním z možných důvodů může být nedostatečné provzdušnění ČOV a zahnívání přirozeně vznikajícího kalu. Zkontrolujte proto, zda zařízení nejede na úsporný režim, který je vhodný pro víkendový či krátkodobý provoz.

Dalším častým důvodem zapáchající čistírny bývá poddimenzovanost, tedy nedostatečná kapacita. Pokud v domácnosti trvale žije více členů, než je ČOV schopna odbavit, zvažte pořízení větší nádrže. 

Původcem zápachu mohou být také přemnožené sirné bakterie, které se do domovní čistírny dostávají prostřednictvím některých pracích a čisticích prostředků. S efektivním řešením akutního problému vám poradí specialista.

U starších ČOV bývá zakopaný pes i ve špatně těsnícím pachotěsném uzávěru

V mnoha domácnostech se do odpadních vod dostávají látky, které škodí bakteriím, jež mají na starosti biologické procesy. Zamyslete se proto nad tím, zda nepoužíváte nadměrné množství přípravků na bázi chloru, závěsné WC bloky s obsahem agresivních složek, prací prášky s obsahem uhličitanů či chemikálie s vyšším obsahem lýtek měnících pH (hydroxid sodný, kys. chlorovodíková). A pozor – na vině mohou být také běžné tablety do myčky s obsahem soli.